Παππάς Ιωάννης
Παπαγεωργίου Αλέξανδρος
Αργύρης Γρηγόριος
Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος

Ο Αλκοολικός Αστέρας μπήκε εκπληκτικά στο παιχνίδι και μέχρι το ημίχρονο είχε πάρει διαφορά 26 πόντων, οπότε μετά χαλάρωσε και πήρε εύκολα το 5ο ροζ φύλλο του στον 1ο όμιλο της Summer Development League, απέναντι στους Athens 81ers που άργησαν να ξυπνήσουν και κυνηγούσαν το σκορ χωρίς αποτέλεσμα σε όλο το ματς.

Όταν ξεκινάει ο Αντωνόπουλος το ματς με κεφάκια, είναι δύσκολο να τον αποφύγουν οι αντίπαλοί του. Έτσι έγινε και στο πρώτο εξάλεπτο και ο Αστέρας έκανε το 3-13 με τρία τρίποντα του Άκη (15 πόντους με 4/8 3π), για να μειώσουν προσωρινά οι 81ers με τους Κυνηγό (8 π. / 3 ασίστ), Ροβιθάκη (3 π.) σε 8-13 στο 9’ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 για τους Αλκοολικούς από σουτ των Αργύρη (7 π.), Μαρινάκη (9 π.).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα χειρότερο για τους «ασπρόμαυρους» αφού η επίθεσή τους πέτυχε μόνο 2 πόντους με τους Δημακόπουλο (7 π. / 7 reb), Μάντζο να βάζουν από μία βολή και στην άμυνα δεν μπορούσαν κρατήσουν τους «κίτρινους», οι οποίοι έβρισκαν εύκολα διαδρόμους με Αργύρη, Παυλάκη (2 π. / 8 reb), Δημήτρη Παππά (6 π. / 11 reb), Σαλιαρέλη (2 π. / 6 reb), Κωνσταντίνο Παπαγεωργίου (5 π.) και ο Αντωνόπουλος με ακόμα 6 δικούς του πόντους έκανε το 10-36 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο γενικά βελτιώθηκαν οι γηπεδούχοι και με τους Δημακόπουλο, Δράκο (10 π. / 6 reb), Λαμπρόπουλο (6 π.) έβγαλαν κάποιες φάσεις που τους ξεκόλλησαν στο επιθετικό κομμάτι (επί μέρους 10-12), όμως η εικόνα του ματς δεν θα μπορούσε να αλλάξει, αφού οι Αστέρες συνέχισαν να ευστοχούν από όλες τις αποστάσεις με Μήτσο Παππά, Μαρινάκη, Κωνσταντίνο και Αλέξανδρο Παπαγεωργίου (11 π. / 3 ασίστ) διατηρώντας χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά τους στους 28 πόντους στο 30ο λεπτό (20-48).

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, μιλώντας βέβαια μόνο για εκείνο το διάστημα (επί μέρους 15-13), με τους Δημακόπουλο, Κυνηγό, Δράκο, Λαμπρόπουλο, Παπαγιάννη και Μαλακάτα να προσπαθούν να παίξουν πιο σωστά, παίρνοντας απαντήσεις από Μαρινάκη, Αργύρη, Αλέξανδρο Παπαγεωργίου και τον Γιάννη Παππά (4 π. / 10 reb) που ανέβηκε στο τέλος και έγραψε το τελικό 35-61 το οποίο κράτησε τους Αλκοολικούς αήττητους στην κορυφή του ομίλου.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Άκης Αντωνόπουλος με 15 πόντους (4/8 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 1/1 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον Αλέξανδρο Παπαγεωργίου να έχει 11 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους 81ers ξεχώρισε ο Νίκος Δράκος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 9/37 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/17 βολές, 32 ριμπάουντ (5-27), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ του Δημακόπουλου, ενώ οι «κίτρινοι» τελείωσαν το ματς με 16/43 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 5/10 βολές, 51 ριμπάουντ (11-40), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα και 15 λάθη.

Athens 81ers (Δράκος): Δράκος 10 (2), Κυνηγός 8, Δημακόπουλος 7, Λαμπρόπουλος 6, Ροβιθάκης 3, Μάντζος 1, Παπαγιάννης, Μαλακάτας

Αλκοολικός Αστέρας (Bill Flor): Αντωνόπουλος 15 (4), Α. Παπαγεωργίου 11 (2), Μαρινάκης 9 (1), Αργύρης 7 (1), Δ. Παππάς 6, Κ. Παπαγεωργίου 5, Γ. Παππάς 4, Παυλάκης 2, Σαλιαρέλης 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για τον Άκη Αντωνόπουλο και γενικά για τον Αλκοολικό Αστέρα που έπαιξε όμορφο μπάσκετ και «καθάρισε» από νωρίς.