Κοντογεώργος Δήμος
Δαρδαμάνης Αθανάσιος
Μακρυωνίτης Αντώνιος
Κούρογλου Ορέστης (Dec17)

Κάνοντας μαγικά στο τελευταίο δεκάλεπτο (19π., 8 ασίστ) οι Brazzers πήραν τη 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development 2 επικρατώντας των Black Nuggets με 52-67. Ιδιαίτερα σκληροτράχηλοι παρουσιάστηκαν οι Nuggets που εκμεταλλευόμενοι την μέτρια σε γενικές γραμμές εμφάνιση των Brazzers διατηρούσαν ελπίδες για την έκπληξη μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Διπλό κέρδος είχε, μάλιστα, η 12η αγωνιστική για τους Brazzers αφού μετά την ήττα του πρωτοπόρου Άνεμου η βαθμολογική διαφορά από την κορυφή μειώθηκε στον ένα μόλις βαθμό.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό. Τη διαφορά έκανε ο Θάνος Δαρδαμάνης ο οποίος με χέρι αλφάδι από μέση και μακρινή απόσταση σκόραρε 7 πόντους. Από την πλευρά των Black Nuggets οι Καραθάνος και Περσίτσας έκαναν ό,τι μπορούσαν να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια αλλά ο ρυθμός των Brazzers ήταν καταιγιστικός και συνάμα αποτελεσματικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 8-19.

Εμφανώς βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως χάρη στην επιθετική πολυφωνία. Στο στρατόπεδο των Brazzers, όμως,  όλα κυλούσαν ρολόι. Οι δεκαπέντε πόντοι που σκόραραν ήταν αρκετοί για να πάνε προς τα αποδυτήρια προηγούμενοι με 12 πόντους (22-34).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου λίγοι πίστευαν ότι οι Nuggets θα μπορέσουν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Κι όμως, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν σχεδόν στο μέγιστο τη χαλάρωση των Brazzers και μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους χάρη στην τριπλέτα των Χάρυς, Λατίφη και Καραθάνου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 41-48.

Οι Brazzers αντιλήφθηκαν ότι έπρεπε να ξανά πατήσουν το γκάζι για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Έτσι, λοιπόν, με ποσοστό 62% εντός παιδιάς και εξαιρετικές δημιουργίες από τους guard οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στις ελπίδες των Black Nuggets και πανηγύρισαν τη νίκη κόβοντας και βασιλόπιτα λίγο μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 10/14 βολές (71,4%), 18/46 δίποντα (39,1%) και 2/27 τρίποντα (7,4%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12 βολές (25,0%), 23/47 δίποντα (48,9%) και 6/21 τρίποντα (28,6%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Βαρθολομαίος (double-double) με 14 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα (66,6%) και 2/3 τρίποντα (66,7%). Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραθάνος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές (50,0%) και 5/6 δίποντα (83,3%). Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Black Nuggets (Κοσσυβάκης): Καραθάνος 11, Λουκούμης 9 (1), Περσίτσας 8 (1), Λατίφης 6 (8 ριμπ., 2 ασίστ), Χάρος 6 (7 ριμπ.), Ταμιωλάκης 5 (4 ριμπ.), Βασιλειάδης 3, Καρατζάς 2, Σακελλαρίου 2 (4 ριμπ.), Μακρής.

Brazzers (Κατέρης): Βαρθολομαίος Ν. 14, Δαρδαμάνης 14 (2 τρ., 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κούρογλου 12 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 9 (7 ριμπ.), Βαρθολομαίος Μ. 5 (1 τρ., 4 ριμπ., 3 ασίστ), Κατέρης 4 (3 ασίστ), Μακρυωνίτης 4 (5 ριμπ.), Χριστακόπουλος 3 (1), Κοντογεώργος 2 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τι μας άρεσε: Παρά τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον όταν οι Nuggets υπολείπονταν μόνο 7 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Τι δεν μας άρεσε:  Οι Brazzers παρά τη νίκη τα έσπασαν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών καθώς είχαν 3/12 (25,0%).