Σταυρούλης Κωνσταντίνος
Δημόπουλος Δημοσθένης
Χωριανόπουλος Κωνσταντίνος (Dec17)
Χαρακίδας Γρηγόριος (2) (Dec17)

Συναρπαστικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο Athens Sports Hall του Κολωνού, όπου Xavalencia και Piranhas προσέφεραν θέαμα και αγωνία μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως, στο τέλος η εμπειρία των Ισπανών έπαιξε καταλυτικό ρόλο για το 9ο ροζ φύλλο και την επιστροφή στην κορυφή.

Τα Piranhas ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς και όντας εύστοχα από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκαν 4-11 στα πρώτα λεπτά. Μετά το πρώτο μουδιασμένο πεντάλεπτο η Xavalencia αντέδρασε και ισοφάρισε χάρη στο τρίποντο του Μάκη Δρελιώζη (7π. στο 1ο δεκάλεπτο). Τα Piranhas  με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη Κανλή (8π) και Γιώργο Τσατσάκο (9π με δύο τρίποντα) έδειξαν και πάλι τα δόντια τους και πέρασαν μπροστά με 19-24. Το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε, ωστόσο, ο εξαιρετικός Θάνος Βασιλόπουλος (9π) με έμμεσο τρίποντο στην εκπνοή.

Επιθετικό ρεσιτάλ από τις δύο ομάδες στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Από τις «νυχτερίδες» ξεχώρισαν οι Δημήτρης Διαμαντής (2 τρίποντα) και Νεκτάριος Βλασταρίδης (8π. με 2 τρίποντα). Από τα Piranhas τη διαφορά έκαναν οι Κώστας Σταυρούλης με 7π και Γρηγόρης Χαρακίδας με 6π. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-45.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί συνέχισαν να τροφοδοτούν τον Δημήτρη Διαμαντή ο οποίος σκόραρε 8 ακόμα πόντους με ένα τρίποντο και κράτησε τη Xavalencia στο παιχνίδι όταν οι αντίπαλοι πήραν μια μικρή διαφορά 6 πόντων. Τα Piranhas πήραν τουλάχιστον 3 πόντους από 3 διαφορετικούς παίκτες και έτσι έμειναν σε απόσταση αναπνοής από τη Xavalencia. Τελικό σκορ 3ου δεκαλέπτου 61-60.

Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου τα Piranhas πέρασαν μπροστά χάρη στον δίποντο του εξαιρετικού Γρηγόρη Χαρακίδα (7π στο 4ο δεκάλεπτο). Στη συνέχεια η ποιότητα και η εμπειρία της Xavalencia απέδωσε καρπούς και οι Ισπανοί με ένα σερί 11-0 πέρασαν μπροστά 72-65. Οι 7 πόντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο του Λεωνίδα Χριστακίδη δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψουν την κατάσταση και έτσι η Xavalencia ούσα εύστοχη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 84-80.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 15/28 βολές (53,6%), 18/40 δίποντα (45,0%) και 11/29 τρίποντα (37,9%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 8 μπλοκ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/19 βολές (73,7%), 24/47 δίποντα (51,1%) και 6/25 τρίποντα (24,0%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Διαμαντής με 19 πόντους, έχοντας 5/8 βολές (62,5%), 1/1 δίποντα (100,0%) και 4/10 τρίποντα (40,0%). Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Από τα Piranhas ξεχώρισε ο Γρηγόρης Χαρακίδας με 18 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα (75,0%) και 2/7 τρίποντα (28,6%). Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά.

Xavalencia (Α. Βλασταρίδης): Διαμαντής 19 (4), Βασιλόπουλος 12 (7 ριμπ.), Βλασταρίδης Α. (4 ασίστ), Τρούσας 9 (3), Ξενάκης 17 (6 μπλοκ), Χριστοφορίδης 3 ( 11 ριμπ., 4 ασίστ), Δρελιώζης 13 (1 τρ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Βλασταρίδης Ν. 11 (3).

Piranhas (Βρύλλης): Σταυρούλης 13 (7 ριμπ.), Γρηγορίου 5 (1), Χωριανόπουλος, Δημόπουλος 5 (4 ριμπ., 1 κλέψιμο), Τσατσάκος 11 (2 τρ., 7 ριμπ.), Κανλής 16 (7 ασίστ), Χριστακίδης 12 (1 τρ., 7 ριμπ., 2 ασίστ), Χαρακίδας 18 (2 τρ., 4 ριμπ., 2 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Ότι 6 παίκτες της Xavalencia σκόραραν από 9 πόντους και πάνω, γεγονός που δείχνει ότι η ομαδική δουλειά είναι καταλυτικός παράγοντας για τις μεγάλες νίκες.