Σαμιώτης Κωνσταντίνος
Σταυρουλάκης Μάνος
Τίγκας Θεοδόσης
Φραγκουλάκης Πέτρος

Δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη τρίτη τους νίκη οι Griffins αφού ο Δήμος Φιλαδέλφειας δε μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο διάβα τους. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό της Φιλαδέλφειας το βράδυ της Δευτέρας στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του 12ου ομίλου της Preseason.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να άνοιξαν το σκορ αλλά οι Griffins απάντησαν με ένα εμφατικό σερί 12-0 μέσα σε 7 λεπτά και να κάνουν το σκορ 12-2. Με τρίποντο του Νικολέτου και μία βολή του Νπιούδη μείωσαν σε 12-6 οι «πορτοκαλί». Το τελικό 14-6 γράφτηκε με δίποντο του Ντελλή ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ο Δ.Φ.Χ μετά τις απαραίτητες κατσάδες του coach έτρεξε σερί 10-2 και έφερε το ματς στα ίσια (16-16), η συνέχεια όμως δεν ήταν όπως θα ήθελαν καθώς μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν πέντε πόντους ενώ οι αντίπαλοί τους πέτυχαν 13 και πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης με 29-21.

Πάντα οι «πορτοκαλί» έμπαιναν καλά στο δεκάλεπτο, το ίδιο λοιπόν έκαναν και στο τρίτο όπου μείωσαν σε 29-27 με τρία δίποντα από τους Τίγκα, Νπιούδη και Σαμιώτη. Πάλι όμως κόλλησαν στο σκοράρισμα για περίπου τέσσερα λεπτά και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Griffins που έτρεξαν σερί 11-2 και πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά. Το τελικό 43-31 του δεκαλέπτου διαμορφώθηκε με Buzzer Beater του Ντελλή.

Και πάλι ο Δ.Φ.Χ μπήκε δυνατά τρέχοντας σερί 9-2 και έκαναν το σκορ 45-40 αλλά έμειναν από δυνάμεις παρόλο που ο coach έκανε rotation και όντας κουρασμένοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν στις απαιτήσεις του αγώνα. Οι Griffins λοιπόν κατάφεραν και έφτασαν τη διαφορά στο maximum των 14 πόντων (54-40). Ο αγώνας έληξε με ένα τρίποντο και μία βολή από τον Πεταρούδη που έγραψε το 54-44.

Καλύτερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Λυράκης που πέτυχε 8 πόντους με 4/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από την άλλη ξεχώρισε ο Νικολέτος που σημείωσε 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στα ομαδικά στατιστικά οι γηπεδούχοι είχαν στα εντός πεδιάς 43.2% (16/37), 23.5% στα τρίποντα (4/17), 71.4% από τη γραμμή των βολών, μάζεψαν 42 ριμπάουντ (11 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 23 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 29.7% (14/37), 26.7% στα τρίποντα (4/15), 44.4% από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (4/9), μάζεψαν 27 ριμπάουντ (8 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 5 μπλοκ και 16 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Λυράκης 8, Φράγκος 7 (1), Σπυρόπουλος 11, Χρόνης, Ντελλής 5 (1), Αραμπατζής, Δάρρας, Ρουσόπουλος 7, Βασιλακόπουλος 4, Χούλης, Κοκόσης 4, Μπουραντάς 8 (2).

Δ.Φ.Χ (Τσούφης): Σταυρουλάκης, Σαμιώτης 4, Πεταρούδης 10 (1), Κατούντας 4, Φραγκουλάκης, Νπιούδης 8, Τίγκας 8 (1), Νικολέτος 11 (2), Μπουρβάνης, Παππάς.

Τι μας άρεσε: Η πολλή καλή διαχείριση του σκορ που έκαναν οι νικητές και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους.

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά «γαλλικά» του coach των φιλοξενούμενων που στο τέλος έφεραν και την τεχνική ποινή στον πάγκο.