Ονάσογλου Μάριος
Μισιακός Κωνσταντίνος
Καρβουνίδης Παναγιώτης
Βαμβακάς Μιχαήλ

Όλο και καλύτεροι γίνονται οι Bench Boys οι οποίοι με τους Μισιακό, Καραγιαννιώτη και Ονάσογλου να ολοκληρώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, επικράτησαν των Dogg Pound με 70-52. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς από το πρώτο λεπτό και χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Ιατρού με 23 πόντους δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο με συνέπεια την ήττα.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο λεπτό έδειξαν οι Bench Boys οι οποίοι με ενέργεια που πήραν από την σφιχτή τους άμυνα έτρεξαν το γήπεδο κλείνοντας την περίοδο με 18-5. Μισιακός, Καραγιαννιώτης και Ονάσογλου έκαναν ότι χρειαζόταν η ομάδα στην επίθεση ώστε να χτίσει με το καλημέρα διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν θέματα ακόμα και στο κατέβασμα της μπάλας με τον Ιατρού να προσπαθεί να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του για την δύσκολη συνέχεια.

Καλύτερο πρόσωπο και πιο ανταγωνιστικό εμφάνισαν οι Dogg Pound οι οποίοι με τους Ιατρού, Πολυχρονόπουλο και Γιαννούδα βρήκαν τρόπο να απειλούν αλλά τα αμυντικά τους κενά δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν με το ημίχρονο να λήγει 32-20. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με τους Γαλάνη, Βαμβακά και Καρβουνίδη να συνεισφέρουν και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποια ιδιαίτερη ενόχληση οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν διψήφιες διαφορές με το δεκάλεπτο να λήγει με 47-34. Ο Μισιακός μοίραζε και οι Καραγιαννιώτης και Ονάσογλου σκόραραν βάζοντας γερές βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Οι γηπεδούχοι μετά το κακό τους ξεκίνημα βρήκαν σταδιακά τα πατήματά τους αλλά έπρεπε άμεσα να λύσουν τα θέματα στο αμυντικό τους transition ώστε να έχουν ελπίδες να επιστρέψουν στο ματς.

Με καλή διαχείριση και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, οι Bench Boys έφτασαν εύκολα στο τελικό 70-52. Η ομάδα πήρε σκορ και από τους 6 παίκτες που αγωνίστηκαν, την ώρα που οι 19 τελικές δείχνουν τον αλτρουισμό που τους διακατέχει. Οι Dogg Pound τέσταραν τις δυνάμεις τους απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο και αν ο Ιατρού είχε περισσότερες βοήθειες στην επίθεση σίγουρα θα παρουσιάζονταν πιο ανταγωνιστικοί.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μισιακός με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιατρού με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 22/47 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 5/15 βολές, μάζεψαν 33 (6-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 10/13 βολές, μάζεψαν 36 (4-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Dogg Pound (Ιατρού): Ιατρού 23, Φυσερός, Τραγάς 5, Πολυχρονόπουλος 10, Γιαννούδας 8, Μπαρλάς 6.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 20, Γαλάνης 5, Καραγιαννιώτης 22, Βαμβακάς 6, Καρβουνίδης 5, Ονάσογλου 12.

Τι μας άρεσε: Οι 19 τελικές των Bench Boys.

Τι δεν μας άρεσε: Τα έσπασαν από την περιφέρεια οι Dogg Pound με 1/14 (7.1%).