Παππάς Χρύσανθος
Ιακωβάκης Χρήστος
Κιτσαντάς Δημοσθένης
Τασσόπουλος Γεράσιμος

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις, αλλά και στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε ο Πήγασος, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Elite League επικράτησε δύσκολα των Jokers με 63-68. Έτσι, η ομάδα του Περρή συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας κάνει το 4/4, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα κάνει το ρεπό του.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-9 στο φινάλε του. Για τους Jokers τις λύσεις στην επίθεση έδωσε το δίδυμο Πανόπουλου – Μαραγκουδάκη, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο 4, ενώ για τον Πήγασο ξεχώρισε ο Σταματόπουλος με το τρίποντο που είχε στη λήξη της περιόδου.

Παίζοντας την γνωστή τους άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου και με δράστες στην επίθεση τους Φιλιππάκο (3) και Μπισμπιλή (3π), οι Jokers πήραν αέρα 6 πόντων, 21-15, 3:30 για την ανάπαυλα. Ο Πήγασος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εκπληκτικό σερί 13-0, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 7 πόντων, 21-28. Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ο Σταματόπουλος με ακόμη δύο τρίποντες βόμβες, μια πρόσθεσε ο Ζωγόπουλος, ενώ μέσα από το ζωγραφιστό σκόραραν οι Παππάς (4π) και Καρβουτζής (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κυανέρυθροι διατήρησαν σχετικά εύκολα την διαφορά που έχτισαν στο φινάλε του πρώτου, καθώς με 7 πόντους του Παππά, τρίποντο του Σταματόπουλου και δίποντα των Τασσόπουλου-Καρβουτζή, προηγούνταν με 32-42, 110’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η ομάδα του Βασιλειάδη αντέδρασε στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου και με τον Κηρύκο να παίρνει φωτιά με 9 πόντους, μείωσαν στον πόντο, 41-42. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε ο Ιακωβάκης με 1/2 βολές 19’’ για το τέλος.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όπου με νέους 8 συνεχόμενους πόντους του Κηρύκου και καλάθι του Matejovski, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με 52-50. Στη συνέχεια του αγώνα ο Πήγασος βρήκε αρκετούς τρόπους να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και με τους Παππά (7π), Σταματόπουλο (5π), Καρβουτζή (4π) και Κιτσαντά (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε τελικά στο τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα με 63-68. Προσπάθησαν οι Jokers να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο τόσο οι 7 πόντοι του Πανόπουλου, όσο και οι 4 του Βιτωράκη δεν ήταν αρκετοί. Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 63-68 υπέρ του Πήγασου, ο οποίος άφησε τους Jokers χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 4/11 βολές (36,4%), 19/38 δίποντα (50%) και 7/30 τρίποντα (23,3%). Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές (50%), 17/30 δίποντα (56,6%) και 8/24 τρίποντα (33,3%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη, ενώ είχαν 2 τάπες και 10 κλεψίματα.

Πολυτιμότερος των Jokers ο αρχηγός Κηρύκος με 19 πόντους, έχοντας ½ βολές (50%), ¾ δίποντα (75%) και 4/9 τρίποντα (44,4%). Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος του Πήγασου ο Σταματόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο (100%) και 5/8 τρίποντα (62,5%). Πήρε 8 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 τάπες και 3 λάθη.

Jokers (Βασιλειάδης): Matejovski 2, Φιλιππάκος 3 (1 τριπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Πανόπουλος 17 (1 τριπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ), Βιτωράκης 4 (1 κλεψ), Κηρύκος 19 (4), Μπισμπιλής 5 (1 τριπ, 7 ριμπ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Μαραγκουδάκης 8 (5 ριμπ), Κορδώνης 2 (1 ασίστ), Τζιτζογλάκης 2 (6 ριμπ, 2 ασίστ, 1 κλεψ), Κωστελέτος 1 (6 ριμπ, 1 ασίστ), Σταγιάνος (1 ασίστ)

Πήγασος (Περρής): Καρβουτζής 9 (1 τριπ, 3 ασίστ, 1 κλεψ), Τυχόπουλος 2, Ιακωβάκης 3 (2 ασίστ), Παππάς 18 (1 τριπ, 8 ριμπ, 1 ασίστ, 3 κλεψ), Ζωγόπουλος 3 (1 τριπ, 2 ασίστ, 1κλεψ), Κιτσαντάς 8 (1 ασίστ), Σταματόπουλος 17 (5), Ζαχάρος 4 (5 ριμπ, 4 ασίστ, 3 κλεψ), Τασσόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Οι ανατροπές της τελευταίας περιόδου, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Τι δεν μας άρεσε: Τόσο το black out των Jokers στο φινάλε του ημιχρόνου, όσο και του Πήγασου στο τέλος της τρίτης περιόδου!