Λιάνας Σπυρίδων
Φιλίππου Ιωάννης
Κολοβός Κωνσταντίνος
Καλαιτζόγλου Σταύρος (2) (Dec17)

Με τον Σταύρο Καλαϊτζόγλου να κάνει ονειρικό ντεμπούτο σταματώντας στους 21 πόντους και τον Γιάννη Φιλίππου να τον ακολουθεί με 16, η G-Vana ανέβηκε στην δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής επικράτησε των ανεβασμένων Γερόντων με 48-60, φτάνοντας έτσι τις εφτά νίκες!

Οι Γέροντες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, αφού με 4 πόντους του Παππά και άλλους τόσους του Παντελόπουλου, προηγούνταν με 10-5, 2:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο τελευταίο, όμως, δίλεπτο η G-Vana έτρεξε 9-0 σερί και με δράστες τους Καλαϊτζόγλου (8π) και Λιαδή (5π), πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-14.

Χέρι χέρι συνέχισαν να πηγαίνουν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν από κοντά την G-Vana, χάρη σε νέους 4 πόντους του Παντελόπουλου και δίποντα των Παππά, Ταρσούλη και Σερίφ. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας βραχύ προβάδισμα 2 πόντων, 20-22, με τον Pecani να πετυχαίνει τους 4 πρώτους πόντους του και του Φιλίππου-Κολοβό να προσθέτουν από 2 ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπαξεβάνη πάτησε γκάζι και με show του Γιάννη Φιλίππου με 11 πόντους, 4 του Καλαϊτζόγλου και άλλους 4 του Λιαδή, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας, 30-44. Πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπισε η ομάδα του Γεροντίδη σε εκείνο το διάστημα, οπότε οι νέοι 7 πόντοι του Παντελόπουλου δεν ήταν αρκετοί για να παραμείνουν κοντά στο σκορ τα «Γερόντια»! Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 30-44.

Η G-Vana στο τελευταίο δεκάλεπτο διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που έχτισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και παρά την προσπάθεια των Γερόντων για την ανατροπή, έφτασε δίκαια στο έβδομο ροζ φύλλο αγώνα με 48-60. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά οι Καρέλος (5π), Σερίφ (5π), Παντελόπουλος (4π) και Γεροντίδης (4π), ενώ για τους φιλοξενούμενους τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν από την περιφέρεια οι Καλαϊτζόγλου (2) και Φιλίππου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 6/14 βολές (42,9%), 21/50 δίποντα (42%) και 0/15 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/10 βολές (20%), 17/59 δίποντα (28,8%) και 8/25 τρίποντα (32%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο συνήθης ύποπτος Παντελόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας ½ βολές (50%), 9/13 δίποντα (69,2%) και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 τάπα, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος της G-Vana ο Καλαϊτζόγλου με 21 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/9 δίποντα (44,4%) και 5/9 τρίποντα (55,6%). Πήρε 1 ριμπάουντ, σέρβιρε 2 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Γέροντες (Γεροντίδης): Παντελόπουλος 19, Γεροντίδης 4 (7 ριμπ, 2 ασίστ), Ταρσούλης 2 (7 ριμπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Σερίφ 8 (5 ριμπ, 2 ασίστ), Καρέλος 9 (5 ριμπ, 1 τάπα), Λιακόπουλος (4 ριμπ, 2 κλεψ), Παππάς 6 (4 ριμπ), Κουτσιούκης (1 ριμπ)

G-Vana (Μπαξεβάνης): Pecani 6 (6 ριμπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Τσατσαλής 2 (6 ριμπ, 3 κλεψ), Καλαϊτζόγλου 21 (5), Κολοβός 2 (1 κλεψ), Μπαρμπέρης (4 ριμπ, 1 ασίστ), Λιαδής 9 (1 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Μαχλάς 2 (9 ριμπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Λιάνας 2 (7 ριμπ), Φιλίππου 16 (2 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Τόσο το ιδανικό ντεμπούτο του Καλαϊτζόγλου, όσο και το double-double του Παντελόπουλου το οποίο μας υποσχέθηκε πριν το τζάμπολ!