Τσαμποδήμος Άρης
Χαραλαμπάκης Στυλιανός
Προδρομίδης Πρόδρομος
Βέλλης Κρίτων

Διαφορά 11 πόντων από το δεκάλεπτο και μετά «γεια σας»! Οι Pacers έκαναν μόνοι τους εύκολο το έργο απέναντι στους Tagaryens, αφού με γρήγορη επίθεση και καλή άμυνα ξέφυγαν από το ημίχρονο (24 πόντους), κάνοντας το 2-0 στον 1ο όμιλο της Development 2 και αφήνοντας το πρώτο κίτρινο φύλλο στους «δράκους» που άργησαν πολύ να πάρουν μπρος.

Το παιχνίδι άρχισε με αργό ρυθμό και άστοχα σουτ από τις δύο πλευρές, με τον ορεξάτο αρχηγό των Retro, Νίκο Αναγνωστόπουλο, να κάνει την αρχή στο σκοράρισμα στο 3ο λεπτό και τους Γκίκα, Βέλλη, Προδρομίδη να ακολουθούν, δίνοντας στην ομάδα τους προβάδισμα 8 πόντων στο 8’ (2-10) και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 4-15 από το τρίποντο του Γκίκα κι ένα καλάθι του Μιχελουδάκη, έχοντας από την άλλη τους Εμμανουήλ, Λυμπερόπουλο να ευστοχούν σε 2 δίποντα με το ζόρι.

Το παρκέ συνέχισε να... γέρνει στη δεύτερη περίοδο, ο Γκίκας έβαλε άλλα 2 τρίποντα και η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους (10-34) από τους Καρακότσογλου, Μιχελουδάκη, Χαραλαμπάκη, Τσαμποδήμο και Βέλλη, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει την οργάνωση των περισσότερων επιθέσεων και να μην σταματιέται από κανέναν «Ταγάριεν» εκτός αν του έκανε φάουλ. Όσο για την επίθεση των «πράσινων»... εσείς, τι άλλα νεα; Από ένα καλάθι Λέκκας, Απόστολος Καρκαλάς, Διαμαντής και αυτό ήταν.

Το ίδιο «βιολί» κρατούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Tagaryens, με τα περισσότερα σουτ να καταλήγουν εκτός στόχου και να μη γίνεται δουλειά στις ρακέτες, αφού ο Λέκκας έπαιζε μισοτραυματίας και έλειπε ο Μινιάνης που κάνει τη διαφορά στα... ψηλά, οπότε οι Βέλλης, Μιχελουδάκης, Προδρομίδης και Χαραλαμπάκης δεν δυσκολεύτηκαν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 31 πόντους για τους «κιτρινόμαυρους» μέχρι το 30’ (16-47).

Η απόσταση έφτασε μέχρι τους 35 πόντους για τους Pacers στην αρχή της τέταρτης περιόδου από τους Αναγνωστόπουλο, Χαραλαμπάκη (17-52 στο 33’) και μετά χαλάρωσε κάπως ο ρυθμός (αφού έφυγε και ο Βέλλης γιατί είχε μια δουλειά), με τους «δράκους» να συνδυάζονται καλύτερα προς το τέλος και να πετυχαίνουν 14 πόντους σε 6 λεπτά (!) με τους Λυμπερόπουλο, Μπενετάτο, Καρκάνη και Απόστολο Καρκαλά που θυμήθηκαν να παίξουν μπάσκετ όταν πλέον δεν είχε νόημα το σκορ (31-59 τελικό).

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιάννης Γκίκας με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Ταγάριενς» ξεχώρισε ο Απόστολος Καρκαλάς με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 11/39 δίποντα, 2/30 τρίποντα, 3/5 βολές, 54 ριμπάουντ (18-36), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 32 λάθη και 1 μπλοκ του Λέκκα, με τους «κιτρινόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 15/54 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 17/29 βολές, 45 ριμπάουντ (15-30), 11 ασίστ, 17 κλεψίματα, 17 λάθη και 6 μπλοκ.

Tagaryens (Σιώκος «Cooper»): Α. Καρκαλάς 6, Λυμπερόπουλος 5 (1), Μπενετάτος 5 (1), Λέκκας 5, Εμμανουήλ 4, Διαμαντής 4, Καρκάνης 2, Πλέσσας (9 reb), Σ. Καρκαλάς (6 reb), Σιώκος

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Γκίκας 11 (3), Αναγνωστόπουλος 10, Βέλλης 9, Μιχελουδάκης 9 (1), Χαραλαμπάκης 7, Προδρομίδης 7, Καρακότσογλου 6, Τσαμποδήμος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα και η σιγουριά των Pacers από την αρχή, κάτι που τους έδωσε τον έλεγχο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να «καθαρίσουν» από πολύ νωρίς.