Φυτάς Ιωάννης
Βουγιουκλάκης Ηλίας
Βάθης Σπυρίδων
Μανωλόπουλος Μιχαήλ

Ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή τους στην επανάληψη, η Ντο Τα Press επικράτησε των Old Stars με 50-37. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ουσιαστικοί στα κρίσιμα σημεία και να φτάνουν στο ροζ φύλλο. Οι γηπεδούχοι για ένα ημίχρονο ήταν άκρως ανταγωνιστικοί αλλά στην επανάληψη δεν έβγαλαν την ίδια ενέργεια με συνέπεια την ήττα.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-8. Ο Κιαχόπουλος με 11 πόντους και 3 τρίποντα έδειξε γιατί είναι ένας εκ των κορυφαίων σουτέρ της κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, με τον Καταγά να σημειώνει 2 τρίποντα και να ξεκολλάει την ομάδα του.

Εντελώς διαφορετικό σκηνικό είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου οι Old Stars με άμυνα για σεμινάριο επέτρεψαν μόλις 4 πόντους στον αντίπαλο και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς παίρνοντας εκείνοι το προβάδισμα στο ημίχρονο με 23-21. Δουκάκης, Τζιόπας και Καπράλος πήραν την ομάδα στις πλάτες τους βοηθώντας την να επιστρέψει για τα καλά στο ματς. Οι παίκτες της Ντο Τα Press δεν μπόρεσαν να βρουν τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να δουν τον αντίπαλο να προσπερνάει.

Αποφασισμένοι να μην δώσουν άλλες ευκαιρίες στον αντίπαλο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και με τους Μανωλόπουλο και Τσάκαλη να αναλαμβάνουν δράση, όχι μόνο επανέκτησαν το προβάδισμα αλλά έχτισαν και μια διαφορά 9 πόντων, 38-29. Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν τα προβλήματα του πρώτου δεκαλέπτου και αν δεν ήταν ο Καταγάς σε καλή βραδιά από την περιφέρεια, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη.

Κάνοντας πολύ καλό δεύτερο μισό και έχοντας την τριπλέτα Καχιόπουλος, Μανωλόπουλος, Τσάκαλης σε πολλά κέφια, το συγκρότημα του Σωτήρη Βάθη έφτασε στο τελικό 50-37. Η άμυνα στην επανάληψη ήταν εξαιρετική την ώρα που και επιθετικά οι επιλογές ήταν οι ιδανικές. Οι Old Stars σίγουρα χρειάζονται μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι τους και σίγουρα όταν την βρουν τα καλά αποτελέσματα δεν θα αργήσουν να έρθουν.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μανωλόπουλος με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καταγάς με 12 πόντους και 2 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 2/5 βολές, μάζεψαν 37 (9-28) ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 22 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/49 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 2/6 βολές, μάζεψαν 48 (16-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές ενώ υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Old Stars (Καταγάς): Γεωργάκης, Δαγιάσης 2, Δουκάκης 7, Καταγάς 12, Καπράλος 9, Τζιόπας 4, Τζώρτζος  3, Γεωργούσης, Κομπορόζος.

Ντο τα Press (Βουγιουκλάκης): Κιαχόπουλος 13, Μανωλόπουλος 17, Βάθης Σπ., Τσάκαλης 9, Βουγιουκλάκης 2, Βάθης Σωτ. 4, Φυτάς 3, Αντωνακόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα Κιαχόπουλος, Μανωλόπουλος, Τσάκαλης της Ντο Τα Press.

Τι δεν μας άρεσε: Πολλά τα 22 λάθη των Old Stras.