Κουβάτης Κωνσταντίνος
Κριμήτσος Κωνσταντίνος
Δούνης Χαρ
Φραγκούλης Αναστάσιος

Ένα πολύ όμορφο ματς παρακολουθήσαμε ανάμεσα σε Street Ballerz και Pink Flamingos με τους φιλοξενούμενους να αποδρούν με το ροζ φύλλο αφού πρώτα έστειλαν το ματς στην παράταση! Οι Street Ballerz είχαν τα ηνία του ματς όμως στο τέλος δεν είχαν καθαρό μυαλό και στο έξτρα πεντάλεπτο τιμωρήθηκαν από τον Ζαχαρόπουλο. Τους αξίζουν όμως συγχαρητήρια γιατί κόντραραν στα ίσια μια ομάδα της Master League! Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κάρβουνο Περιστερίου το βράδυ της Κυριακής στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Development Summer League.

Οι Street Ballerz άνοιξαν το σκορ με τον Κάλλα να ευστοχεί κάτω από το καλάθι όμως αστοχία επικράτησε στα επόμενα πέντε λεπτά καθώς το σκορ έγινε 8-4. Αυτή τη διαφορά των τεσσάρων πόντων κράτησαν ως το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι με τον Κάλλα και τον Περιβολάρη να ξεχωρίζουν έχοντας πέντε και έξι πόντους αντίστοιχα (13-9).

Τα Flamingos πήραν μπρος στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο του Ζαχαρόπουλου το ματς ήρθε στα ίσια (20-20). Οι Street Ballerz απάντησαν με σερί 7-0 με τους Κότσιρα και Λουκόπουλο να τραβάνε το κουπί επιθετικά (27-20). Γκαλάς και Κορρές έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (27-25) ενώ με βολή του Περιβολάρη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (28-25).

Οι γηπεδούχοι τρέχοντας σερί 8-3 στο πρώτο τετράλεπτο της επανέναρξης ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους εφτά πόντους (35-28) με πρωταγωνιστή και πάλι τον Περιβολάρη. Οι «ροζ» εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμή τους στο low post και με μπροστάρη τον Γκαλά πήραν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της περιόδου ολοκληρώνοντας σερί 10-2 (37-38).

Οι «κόκκινοι» μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς δημιούργησαν διαφορά εννιά πόντων (53-44) με τους κλασικούς τρεις να ξεχωρίζουν (Περιβολάρης, Κότσιρας και Λουκόπουλος). Όμως μετά το πέμπτο φάουλ του Λουκόπουλο αποδυναμώθηκαν στην άμυνα και μέσα σε ένα λεπτό τα Flamingos έτρεξαν σερί 9-0 και ισοφάρισαν σε 53-53 με τον Κουβάτη να «αφυπνίζεται». Ο Περιβολάρης με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα ενός πόντου όμως το κακό φάουλ του Αντωνόπουλου στη σέντρα έστειλε τον Ζαχαρόπουλο στη γραμμή και αυτός επίσης με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο πλέον οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν καθώς η ψυχολογία των Street Ballerz είχε πέσει. Με σερί 11-1 η διαφορά έφτασε στους δέκα με τον Ζαχαρόπουλο να σημειώνει δύο τρίποντα και ένα να προσθέτει ο Κριμήτσος και ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στο μάξιμουμ των 12 πόντων. Με τρίποντο του Κάλλα στο τελευταίο λεπτό γράφτηκε το τελικό 60-69.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Περιβολάρης που σημείωσε 20 πόντους με 7/17 δίποντα, 6/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζαχαρόπουλος που σημείωσε 22 πόντους με 6/8 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 36% (18/49), 25% στα τρίποντα (5/20), 40% από τη γραμμή των βολών (9/22), μάζεψαν 48 ριμπάουντ (15 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα και έκαναν 18 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 46% (23/49), 18% στα τρίποντα (5/27), 53% από τη γραμμή των βολών (8/15), μάζεψαν 51 ριμπάουντ (18 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές τη μπάλα, έκαναν 3 μπλοκ και 18 λάθη.

Street Ballerz (Βορρίσης): Περιβολάρης 20, Κότσιρας 13, Βορρίσης 2, Αντωνόπουλος 3 (1), Σοφουλάκης, Καλλιαμπάκος, Κάλας 10 (2), Λουκόπουλος 12 (2).

Pink Flamingos (Λεγάτος): Γκαλάς 13, Δούνης 6, Μανούκας 4, Κουβάτης 10, Φραγκούλης 2, Ζαχαρόπουλος 22 (3), Κριμήτσος 6 (2), Κορρές 6.

Τι μας άρεσε: Μέσα σε 55’’ έγινε η ανατροπή των Flamingos και η παράταση εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Τι δε μας άρεσε: Οι 13 άστοχες βολές των Street Ballerz, αν ευστοχούσαν σε κάποιες από αυτές μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.