Σοφούλης Αθανάσιος
Ζίγκιρης Κωνσταντίνος
Χατζησμαλής Θεόδωρος
Κανελλόπουλος Γεώργιος

Με νίκη ξεκίνησαν και το πρωτάθλημα της Development League τα Anaconda, καθώς στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου επικράτησαν σχετικά εύκολα των αγνώριστων Reload με 47-59, παίρνοντας έτσι το αίμα τους πίσω για την ήττα στον ημιτελικό της Summer Development League.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο προηγούνταν με 0-8, έπειτα από 4 πόντους του Κανελλόπουλου και δίποντα των Αλτσαντζή – Μπουραζάνη. Σε εκείνο το σημείο ο Περιβολάρη πήρε time out, μετά το οποίο οι Reload έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση και με δίποντα των Φραντζέσκου Κοσμίδη – Σούλτη, μείωσαν στους 4, 4-8, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Το δικό τους πάρτι έστησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Anaconda, όπου με εκπληκτικό 13-0 σερί, έφτασαν να προηγούνται με 19 πόντους, 9-28, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +15, 17-32. Ο Αλεξόπουλος πετούσε φωτιές πετυχαίνοντας 9 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Σοφούλη και Αλτσαντζή με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Η ομάδα του Περιβολάρη δεν έπαιξε την γνωστή της άμυνα σε εκείνο το σημείο και έτσι οι 6 πόντοι του Καραγιάννη δεν ήταν αρκετοί ώστε να παραμείνουν κοντά στο σκορ.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο της συνάντησης ήταν το τρίτο, κάτι που βόλευε τους φιλοξενούμενους, καθώς με δράστες τους Παπαστάμο (6π) και Αλτσαντζή (4π) διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 31-45. Για τους Πειραιώτες ο Καλαϊτζάκης τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Φραντζέσκο Κοσμίδη να συνδράμει άλλους 3. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 31-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με 8 πόντους του Γιώργου Κοσμίδη και 4 του Φραντζέσκου, μείωσαν στους 7, 47-54, 3:00 για το φινάλε. Τα Anaconda, όμως, διατήρησαν την ηρεμία τους και με ακόμη 6 πόντους του Αλτσαντζή και 4 του Κανελλόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 47-59.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο τέλος του αγώνα 7/14 βολές (50%), 17/44 δίποντα (38,6%) και 2/24 τρίποντα (8,3%). Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/16 βολές (81,2%), 17/49 δίποντα (34,6%) και 4/26 τρίποντα (15,4%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 4 τάπες και 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Reload ο Γιώργος Κοσμίδης με 12 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα (30%) και 2/7 τρίποντα (28,6%). Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Anaconda ο Κώστας Αλτσαντζής με 15 πόντους αγγίζοντας το triple-double, έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 4/13 δίποντα (30,7%) και 1/8 τρίποντα (12,5%). Πήρε 14 ριμπάουντ, σέρβιρε 9 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Καλαϊτζάκης 5 (2 κλεψ), Κοσμίδης Φ. 12 (10 ριμπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ), Κοσμίδης Γ. 12 (2), Ευαγγελίδης 2 (5 ριμπ, 1 κλεψ), Περιβολάρης, Σούλτης 4 (7 ριμπ, 1 ασίστ), Καραγιάννης 6 (8 ριμπ, 1 κλεψ), Σκλαβενίτης (1 ασίστ, 1 κλεψ), Γραψόπουλος 2, Μαρίνος, Ξυγκάκης 4 (1 κλεψ)

Anaconda (Σοφούλης): Μπουραζάνης 2 (1 κλεψ), Πατίρης, Μπαλής 2 (1 ασίστ, 2 κλεψ), Αλεξόπουλος 9 (1 τριπ, 1 τάπα), Παπαστάμος 8 (9 ριμπ), Κανελλόπουλος 10 (7 ριμπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ, 2 τάπες), Δριβέλος 2, Ζίγκιρης 2 (5 ριμπ), Αλτσαντζής 15 (1), Σοφούλης 8 (2 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Χατζησμάλης 1 (1 ασίστ, 1 τάπα)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εμφάνιση του κορυφαίου των Anaconda, του Κώστα Αλτσαντζή, όσο και η εμφάνιση του Φραντζέσκου Κοσμίδη που έκανε για ακόμη μια αγωνιστική double-double!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Reload έδειξαν από το πρώτο λεπτό να επηρεάζονται από την απουσία του Λιλή, του βασικού play maker τους!