Κοντογιάννης Κωνσταντίνος
Δημητρέλλος Χρήστος
Λευκοσιδηρόπουλος Βασίλειος
Κορομηλάς Βασίλειος

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Sharks στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν σχετικά εύκολα των New York Pic-Knicks με 59-44 στο κλειστό του Κολωνού. Πέρα από το ροζ φύλλο αγώνα, οι «Καρχαρίες» αυτήν την φορά έπαιξαν και ωραίο μπάσκετ, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς και δίκαια ανάγκασαν την παρέα του Αντωνόπουλου σε δεύτερη σερί ήττα.

Χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς αμφότερες οι δύο ομάδες βρήκαν αρκετές λύσεις στην επίθεση και έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τους Sharks μπροστά στο σκορ με 19-18. Ο Σελίμης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των μπλε με 6 πόντους, 5 πρόσθεσε ο Κανδαράκης και άλλους 4 ο Ευαγγελίου. Στον αντίποδα, ο Βασιλείου ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των New York Pic-Knicks, καθώς πέτυχε τους 8 από τους 18 πόντους της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε ο Λευκοσιδηρόπουλος με 4.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Ευαγγελίου συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο έσφιξε παράλληλα και την άμυνα, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων, 33-26. Ο Παπαδημητρίου σημείωσε 5 πόντους σε εκείνο το διάστημα, φτάνοντας τους 7, ενώ ακόμη 4 πρόσθεσε ο Σελίμης ο Στάθης και από ένα δίποντο οι Κατσίπης – Καραγκούνης. Επιθετικό πρόβλημα αντιμετώπιζαν σε όλη την δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, με τους Αντωνόπουλο και Ανδρεόπουλο να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου 33-26.

Ακόμη πιο κλειστό έγινε το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις επιθέσεις να δίνουν ρεσιτάλ... αστοχίας, κάτι βέβαια που βόλευε τους Sharks, καθώς προηγήθηκαν με 40-31. Για τους γηπεδούχους ο Ευαγγελίου ευστόχησε έξω από την γραμμή των 6,75μ, με τους Κανδαράκη – Σελίμη να έχουν από ένα δίποντο, ενώ για τους New York Pic-Knicks μέσα από το ζωγραφιστό σκόραραν οι Γιουρνάς – Κορομηλάς.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα οι «Καρχαρίες» στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού με τους Ανδριόπουλο (7π) και Μακαλιά (4π) να παίρνουν μπρος και να δίνουν τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, έφτασαν μέχρι και στο +20, 57-37, 3:00 για το φινάλε. Το μόνο που κατάφεραν οι New York Pic-Knicks ήταν να μειώσουν στους 13, 57-44, χάρη σε 5 πόντους του Βασιλείου, 4 του Κοντογιάννη και 3 του Γιουρνά, για να έρθει στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ανδρέας Καραγκούνης να διαμορφώσει το 59-44 υπέρ των Sharks!

Οι γηπεδούχοι είχαν στο τέλος της συνάντησης 7/19 βολές (36,8%), 20/40 δίποντα (50%) και 4/27 τρίποντα (14,8%). Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 βολές (50%), 15/46 δίποντα (32,6%) και 1/16 τρίποντα (6,2%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Κορυφαίος των Sharks μα φυσικά ο Σελίμης με 14 πόντους, έχοντας 2/9 βολές (22,2%) και 6/13 δίποντα (46,2%). Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των New York Pic-Knicks ο Γιουρνάς με 5 πόντους, έχοντας 1/7 βολές (14,3%), 2/3 δίποντα (66,7%) και 0/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Sharks (Ευαγγελίου): Σελίμης 14, Κατσίπης 2 (2 ασίστ, 1 κλεψ), Κανδαράκης 7, Παπαδημητρίου 9 (1 τριπ, 7 ριμπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Ευαγγελίου 7 (2 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Μακαλιάς 4, Παπακώστας 2 (1 κλεψ), Καραγκούνης 6 (12 ριμπ, 2 κλεψ, 3 τάπες), Ανδριόπουλος 8 (1 τριπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Γιάνναρος (1 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα)

New York Pic-Knicks (Βασιλακάκος): Δημητρέλλος 2 (8 ριμπ, 1 κλεψ), Βασιλείου 13 (1 τριπ, 13 ριμπ), Μαργαρίτης, Αντωνόπουλος 6 (6 ριμπ, 1 κλεψ), Λευκοσιδηρόπουλος 6 (5 ριμπ, 3 κλεψ), Ανδρεόπουλος 3, Κορομηλάς 2, Γιουρνάς 5, Κοντογιάννης 7 (10 ριμπ)

Τι μας άρεσε: Η έξυπνη τακτική των Sharks να χτυπήσουν μέσα στο ζωγραφιστό, επιλογή που τους χάρισε την δεύτερή τους νίκη με εξαιρετική εμφάνιση απ΄ όλους!

Τι δεν μας άρεσε: Για δεύτερο συνεχόμενο ματς οι New York Pic-Knicks κατέβηκαν με απουσίες, ωστόσο το βράδυ της Τετάρτης τα πήγαν κάπως καλύτερα στην επίθεση σε σχέση με την περασμένη αγωνιστική!