Τρατολάτης Νικόλαος
Παραράς Ιωάννης
Λαδόπουλος Αργύριος
Μανίσαλης Θεόδωρος

Παίζοντας καλό μπάσκετ και έχοντας σε καλή κατάσταση τους Σπυρόπουλο με 22 και Ράδο με 12 πόντους αντίστοιχα, ο Άγιος 2013 ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά του να επιστρέψει στα σαλόνια της Elite επικρατώντας της Pressof με 66-54. Η Pressof που παρουσιάστηκε με αρκετές ελλείψεις για 30 λεπτά ήταν άκρως ανταγωνιστική αλλά η κούραση της στέρησε την δυνατότητα να παίξει τα ρέστα της μέχρι το τέλος.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Άγιου 2013 να καταφέρνουν να κλείσουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-15. Χαλκιάς και Ράδος με 2 τρίποντα έκαστος έδωσαν λύσεις για την ομάδα τους από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση βρίσκοντας σκορ από τους Τρατολάτη και Μανίσαλη αλλά το αμυντικό transition για την ώρα είχε αρκετά θέματα.

Ανέβασαν στροφές στην απόδοσή τους οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να ανοίξουν σταδιακά την διαφορά που στο ημίχρονο έφτασε τους 12 πόντους, 38-26. Ο Σπυρόπουλος ήρθε από τον πάγκο και με το καλημέρα σημείωσε 10 πόντους κάνοντας αισθητή την παρουσία του. Οι παίκτες της Pressof έχασαν την επαφή με το σκορ με τον Τρατολάτη μοναδική αξιόπιστη λύση με 7 πόντους στο δεκάλεπτο.

Καλύτερο πρόσωπο εμφάνισαν στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι όχι όμως και στην επίθεση όπου λύσεις έδωσαν οι Τρατολάτης, Μανίσαλης και Καραντζιάς με την διαφορά να μειώνεται στους 8 πόντους, 49-41. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν περισσότερο από κάθε άλλο δεκάλεπτο στην επίθεση, με τους Αγγελόπουλο, Σπυρόπουλο, Παπαδόγιαννης και Μαγρίζο να διατηρούν καλό προβάδισμα για την ομάδα τους..

Με καλή διαχείριση και τους Ράδο, Σπυρόπουλο και Παπαδόγιαννη να βρίσκουν ανοιχτούς διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, ο Άγιος 2013 ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με το τελικό 66-54 να σκορπίζει ενθουσιασμό στις τάξεις της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, δεν παράτησαν το ματς ακόμη και όταν έχαναν με 15 πόντους αλλά οι πολλές απουσίες τους σε συνδυασμό με την κούραση που έβγαλαν στο τέλος τους οδήγησε στην ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Σπυρόπουλος με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τρατολάτης με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/30 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 9/16 βολές, μάζεψαν 36 (10-26) ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές ενώ υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 3/15 βολές, μάζεψαν 51 (18-33) ριμπάουντ, μοίρασαν 6  ασίστ, έκλεψαν 5 φορές ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Άγιος 2013 (Μάινας): Ράδος 12, Αγγελόπουλος 3, Χαλκιάς 9, Απτόσογλου, Μάινας 4, Μαγρίζος 8, Παπαδόγιαννης 8, Σπυρόπουλος 22.

Pressof (Μπαλάσκας): Τρατολάτης 18, Μπαλάσκας 6, Τσορτός 6, Μανίσαλης 14, Καραντζιάς 7, Παραράς 1, Λαδόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Έτοιμος έδειξε ο Άγιος 2013 στο πρώτο ματς πρωταθλήματος, μια ομάδα που θεωρείται ένα από τα φαβορί για την άνοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Πολύ χαμηλό το ποσοστό της Pressof στις βολές 3/15 (20%).