Ζουλός Ιωάννης
Γρηγόρας Αθανάσιος
Γκίκας Ευθύμης
Μαυρίδης Κωνσταντίνος

Για τον 2ο όμιλο της Master League πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση μεταξύ New World Fix - Barceliwma, στο κλειστό Μαζαράκης, για την 7η αγωνιστική. Η ομάδα του Γαλανού με ρεκόρ 3-3 φάνταζε σαν το φαβορί, καθώς οι αντίπαλοί τους δεν είχαν νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκονταν στον πάτο τη βαθμολογίας με 0-5. Τελικά το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της ομάδας του Ζούλου, η οποία και επικράτησε με 51-58.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους «άσπρους» να δείχνουν ότι είναι το φαβορί, καθώς με τους Αντωνάκη, Λαδά και Δασκαλάκη να είναι τα «φονικά» όπλα κατάφεραν να επιβληθούν και να προηγηθούν με 19-11. Από την πλευρά των τυπικά φιλοξενούμενων είδαμε τον Καραγιώργο και τον Γρηγόρα να προσπαθούν για ότι καλύτερο επιθετικά.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν αντίστροφο, αφού οι Fix μπορεί να σκόραραν με 4 διαφορετικούς παίκτες, αλλά όλοι τους πέτυχαν από ένα καλάθι. Αντίθετα η ομάδα του Ζουλού (όχι του Σάκα, του γνωστού Αφρικανού Βασιλιά), με πρωτεργάτη τον Καραγιώργο, παράλληλα με κάποιες τρίποντες «βόμβες» από Καραγιάννη και Γρηγόρα πήραν την περίοδο με 9-17 και έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια ισόπαλη, 28-28.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το πιο ανταγωνιστικό καθώς και οι δυο ομάδες έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο, πρώτα οι New World να σκοράρουν με τους Λαδά, Τεντώμα και Αντωνάκη και κατ’ επέκταση οι φιλοξενούμενοι με τους Γκίκα και Καραγιάννη να... βομβαρδίζουν από παντού! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-14 και έτσι πήγαμε στην τελευταία πράξη του αγώνα με το σκορ να είναι στο 42-42.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. To φαβορί έδειξε να «πνίγεται» στα προβλήματα του και να ξεμένει από δυνάμεις στο σημαντικότερο σημείο του αγώνα. Παράλληλα με κάποια μικρά νεύρα να βγαίνουν προς τα έξω και σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό που αγωνίστηκαν οι «Καταλανοί» σε άμυνα και επίθεση πήραν το δεκάλεπτο με 9-16 και συνάμα και τον αγώνα. Κορυφαίος στην τελευταία περίοδο ο Γρηγόρας, ενώ για τους ηττημένους «πάλεψε» ο Λαδάς. Έτσι οι Fix πήγαν το ρεκόρ τους στο 3-4, αντίθετα η Barceliwma πέτυχε την 1η της νίκη και βλέπει πιο αισιόδοξα την πορεία της στον όμιλο (1-5).

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Βασίλης Καταγιώργος με 16 πόντους (5/9 διπ., 2/7 τριπ.), επίσης μάζεψε 16 ριμπάουντ (8-8), είχε 2 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 38’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδάς με 15 πόντους (4/4 βολ., 4/8 διπ., 1/2 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (6-3), είχε 1 ασίστ και 1 τάπα σε 35’ συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 37,1% στα δίποντα (13/35), με 20,8% στα τρίποντα (5/24) και 62,5% στις βολές (10/16). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, είχαν 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες και 19 λάθη. Αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 30,6% στα δίποντα (15/49), επίσης 30,4% στα τρίποντα (7/23) και 46,7% στις βολές (7/15). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, επίσης είχαν 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 τάπες και 13 λάθη.

New World Fix (Alex): Τσολάτος 2, Αντωνάκης 11 (1), Πατρινός 5 (1), Τεντόμας 7, Γεωργιάδης, Γαλανός 2, Λαδάς 15 (1), Τετώρος, Δασκαλάκης 9 (2).

Barceliwma (Ζουλός): Καραγιάννης 13 (1), Καραγιώργος 16 (2), Ζουλός 7 (2), Γρηγόρας 12, Γκίκας 10 (2), Μαυρίδης.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Barceliwma για το ροζ φύλλο.

Τι δε μας άρεσε: Οι Fix δεν έδειξαν σε καμία στιγμή του αγώνα ότι μπορεί να είναι ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Elite.