Κλαπής Κωνσταντίνος
Δημητρόπουλος Ηλίας
Μαντάς Κωνσταντίνος
Σπάλας Γεώργιος

Με τον Ιάκωβο Πούλη να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, οι Godfathers επικράτησαν σε ένα δραματικό παιχνίδι της Αμοκ με 50-49. Το ματς ήταν κλειστό με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να χτίσει διαφορά ασφαλείας και τους γηπεδούχους δια πυρός και σιδήρου να παίρνουν το ροζ φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ζαριά τους καθώς είχαν την μπάλα στα χέρια στα τελευταία 14'' με το drive του Μαντά να μην έχει ευτυχή κατάληξη για ην Αμοκ και τη νίκη να πηγαίνει στους "νονούς".

Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 14-8. Τρομερός Πούλης με 5 πόντους και buzzer beater τρίποντο, με τον έμπειρο point guard να παίζει και εξαιρετική άμυνα. Η Αμόκ δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά με την άμυνα που επέλεξε ο αντίπαλος, σκοράροντας μόλις 8 πόντους με τους Σπάλα, Ζαγαριώτη και Μπακόλα.

Καλύτερο πρόσωπο εμφάνισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου στους 3 πόντους, 23-20. Ο Μαντάς ανέβασε την απόδοσή του και μαζί με τους Αβαρκιώτη, Ζαγαριώτη και Χρήστου έδωσαν λύσεις στην επίθεση της ομάδας. Οι Godfathers με τους Καραγιάννη και Κοντογιάννη να τραβάνε επιθετικά μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον αντίπαλο όμως να έχει επιστρέψει για τα καλά.

Τα πάνω κάτω έφεραν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο καθώς με άμυνα από ατσάλι κατάφεραν να μπου σε θέση οδηγού στην τελευταία περίοδο, 37-34. Ο Αβαρκιώτης με γεμάτο το όπλο τιμωρούσε κάθε αμυντική αδράνεια του αντιπάλου, με τον Χρήστου μέσα από το ζωγραφιστό να είναι διαρκής απειλή. Οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωσή τους σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης με τους Σταυρόπουλο, Πουλά και Φωτόπουλο να προσπαθούν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους για την δύσκολη συνέχεια.

Αίμα και άμμος το ματς στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 46-46 στα μισά πριν το τέλος. Οι Godfathers με τον κορυφαίο τους παίκτη Ιάκωβο Πούλη να σημειώνει καθοριστικό καλάθι πήραν προβάδισμα 3 πόντων, 49-46, 3.27 πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν σκορ στα εναπομείναντα λεπτά με τον Φωτόπουλο αρχικά με μια εύστοχη βολή να κάνει το 50-46 στα 3 λεπτά πριν τη λήξη και τον Αβαρκιώτη από την άλλη με τρίποντη βόμβα στα 90'' να μειώνει στον πόντο, 50-49, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες με την μπάλα στα 14'' να πηγαίενι στην Αμόκ με τον Μαντά να χάνει την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του όταν στο drive που επιχείρησε όλη η άμυνα έπεσε πάνω του δυσκολεύοντας την προσπάθειά του και το ροζ φύλλο να πηγαίνει στα χέρια των Godfathers.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Πούλης με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αβαρκιώτης με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/51 διποντα, 3/9 τρίποντα, 13/24 βολές, μάζεψαν 42 (13-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 27 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 5/12 βολές, μάζεψαν 42 (11-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές ενώ υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Godfathers (Μπουρνουσούζης): Πουλάς 7, Κοντογιάννης 9, Φωτόπουλος 11, Πούλης 7, Δρακούλης 3, Καραγιάννης 6, Λένης 4, Σταυρόπουλος 3.

Αμόκ (Μόνος): Δουρακάκης, Ζαγαριώτης 10, Μαντάς 5, Χρήστου 6, Σπάλας 6, Μπακόλας 2, Λαέρτης 4, Ασημάκος, Κλαπής 2, Αβαρκιώτης 14.

Τι μας άρεσε: Δυνατό ματς, με πολλές συγκινήσεις, ανατροπές και δραματικό φινάλε.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 53 λάθη (27-26) που έκαναν συνολικά οι δύο ομάδες.