Καπώνης Νικόλαος
Χριστόπουλος Κωνσταντίνος
Χανδρινός Γεώργιος
Μπούρμπουλας Γιάννης

Για τον 1ο όμιλο και την 16η αγωνιστική της Development II στο κλειστό του Πλάτωνα οι Friends υποδέχτηκαν την Boom Shakalaka. Οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 2-13 και με μοναδικό στόχο να αποφύγουν την τελευταία θέση στον όμιλο, κόντρα στους φιλοξενούμενους που είχαν 8-5 και διεκδικούν την άνοδο στην D1. Τελικά η ομαδικότητα και η πειθαρχία της Shakalaka της έδωσε την εύκολη νίκη με 35-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του coach Μουστάκα να δείχνουν πιο αποφασισμένοι με τον Μανία να σκοράρει από παντού. Αντίθετα τα «Φιλαράκια» είχαν επιθετική πολυφωνία και έμειναν κοντά στο σκορ. Έτσι το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 9-11 για τους φιλοξενούμενους, κάτι που προμήνυε ότι θα δούμε ντέρμπι.

Στη 2η περίοδο τα πράγματα άλλαξαν άρδην για την παρέα του Τσαλαβούτα. Ένα σερί 15-11, τους έδωσε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 24-22. Από τους Friends διέπρεψαν οι Μπαλάσκας, Μεγρέμης, Λ. Τσαλαβούτας και Δεληγιώργης. Αντίθετα από την πλευρά των «μαύρων» Μπούρμπουλας και Μπουρνουσούζης κράτησαν την ομάδα τους «ζωντανή».

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επανέρχονται στο προβάδισμα, καθώς οι Σαραντόπουλος και Καπώνης (6 κοψίματα) έκαναν πάρτι στις δύο ρακέτες! Η αντίδραση των «Φίλων» δεν ήταν τόσο αισθητή, αλλά ήταν αρκετή για να μείνουν μέσα στο παιχνίδι, περιμένοντας να δούμε κάποιο θρίλερ στο φινάλε. Δεκάλεπτο 9-14 και συνολικό σκορ 33-36, πριν το τελευταίο μέρος του αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Friends εξαφανίστηκαν από το παρκέ, καθώς πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Κώστα Τσαλαβούτα, αφού οι απουσίες ψηλών κόστισαν, ειδικότερα στο φινάλε. Αντίθετα οι παίκτες του Μουστάκα με τους Σαραντόπουλο και Μπουρνουσούζη έδειξαν το δρόμο για το ροζ φύλλο, το οποίο ήρθε με πιο εύκολο τρόπο από ότι περίμεναν. Τελικό σκορ στην περίοδο 2-13 και τελικό αποτέλεσμα 35-49 για την Boom Shakalaka που έφτασε στο 9-5, αντίθετα με τους Friends που βρίσκονται στο 2-14.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκος Δεληγιώργης με 3 πόντους (1/2 βολ., 1/7 διπ.), μάζεψε 7 ριμπάουντ (6-1), είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 25’ συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά για τους ηττημένους ξεχώρισε με double double ο Μάριος Μπουρνουσούζης με 11 πόντους (1/2 διπ., 3/10 τριπ.), μάζεψε 13 ριμπάουντ (12-1), είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 26’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 26,8% στα δίποντα (11/41), με 15% στα τρίποντα (3/20) και 33,3% στις βολές (4/12). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 τάπες και 15 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 35,7% στα δίποντα (15/42), επίσης 31,2% στα τρίποντα (5/16) και 44,4% στις βολές (4/9). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, επίσης είχαν 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 τάπες και 19 λάθη.

Friends (Τσαλαβούτας): Τσαλαβούτας Λ. 3 (1), Βόσσος 3, Εσκινάζης 3 (1), Μεγρέμης 7, Ράπτης 4, Δεληγιώργης 3, Διαμαντής 3, Τσαλαβούτας Κ. 9 (1).

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Μπούρμπουλας 7, Χανδρινός, Χατζηνεοφυτού, Σαραντόπουλος 11 (1), Μπουρνουσούζης 11 (3), Φλόκας 2, Στουραΐτης  4, Καπώνης 7, Οικονόμου, Χριστόπουλος, Μανίας 7 (1).

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία της Boom Shakalaka που της χάρισε τη νίκη...

Τι δε μας άρεσε: Για άλλο ένα αγώνα οι Friends δεν ήταν προετοιμασμένοι...