Δεν πιανόντουσαν Καρνέσης – Cramer!

Ο Οιωνός από το πρωτάθλημα Atlas κατέκτησε το 2ο Nickan Super Cup, αφού είχε δύο παίκτες που δεν γινόταν να φρενάρουν από τους επίλεκτους του Basketaki The League και που μαζί πέτυχαν τους 58 από τους 81 πόντους της ομάδας τους, δίνοντάς της τη νίκη στον μεγάλο τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά.

Κώστας Καρνέσης και Justin Cramer λοιπόν έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν τους «πορτοκαλί» στο παιχνίδι όταν το Basketaki είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο δεν είχαν αντίπαλο και με 31 πόντους του πρώτου και 27 του δεύτερου η ομάδα του Ρενιέρη έφτασε τη διαφορά της μέχρι τους 25 πόντους, για κατακτήσει το τουρνουά με το δίκαιο 74-81.

Από την άλλη οι Αντωνάκης – Μπουργαζάς έμειναν ικανοποιημένοι μέχρι το 18ο λεπτό από τους επιλέκτους τους (33-28 σε χαλαρούς ρυθμούς), όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έπεσε η ψυχολογία των «άσπρων» από το… γκάζωμα των αντιπάλων τους και από τους πόντους που μπήκαν από μια υπερβολική τεχνική ποινή που δόθηκε στον Ηλιάκη (33-38) και στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε η ανάλογη διάθεση για να γυρίσει το ματς, οπότε οι Καρνέσης, «Κρέιμερ», Λεβαδίτης πήραν αρκετά ελεύθερα σουτ και μεγάλωσαν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη πιο εύκολα από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ.

Με μικρές αλλαγές στο ρόστερ, σε σχέση με τον ημιτελικό, το Basketaki έδωσε χρόνο από νωρίς σε Σταματόπουλο (15 π. / 4 ασίστ), Κατιάκο (5 π. / 8 reb), Ηλιάκη (17 π.), Καραντζούνη (7 π. / 7 reb), Τσακίρη (12 π.), Γκουρβέλο (2 π.) και είχε πολύ καλή εικόνα, βρίσκοντας συχνά στόχο, όμως ο Οιωνός απαντούσε σε κάθε περίπτωση με τους δύο πρωταγωνιστές που αναφέραμε πριν και πήρε αυτός το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (17-19).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου βελτιώθηκε λίγο η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων και η φρεσκάδα των Μπασδάνη (7 π. / 2 ασίστ), Μαρκογιαννάκη (5 π.), Μπραντίτσα (2 π.), Δαβιλά (2 π. / 2 ασίστ) έφερε την απόσταση στους 5 πόντους που αναφέραμε πριν (33-28 στο 18’), όμως εκεί έπαιξε ρόλο η τεχνική ποινή στον Ηλιάκη (δεν κατάλαβε κανείς γιατί), που εκνεύρισε τον ίδιο και τους συμπαίκτες του, με τους «πορτοκαλί» να το εκμεταλλεύονται και να κλείνουν το ημίχρονο στο 33-38.

Αντί για περίληψη του τι έγινε στο παρκέ στο δεύτερο μέρος, θα χρησιμοποιήσουμε μια φράση του Αντώνη Κατιάκου που μας είπε μετά το τέλος του ματς: «Δεν μπήκαμε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο». Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι τα μαρκαρίσματα δεν έβγαιναν στην άμυνα και η συχνότητα σκοραρίσματος μειώθηκε, με αποτέλεσμα οι Καρνέσης (31 π. / 4 ασίστ), Cramer (27 π. / 10 reb / 7 κλ.) να βρίσκουν πολλούς χώρους κάνοντας το 44-56 στο τρίτο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Λεβαδίτη (14 π.) να φτάνουν τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους στο τέταρτο (47-72 στο 35’), για να μειώσουν απότομα στο τέλος οι επίλεκτοι με Ηλιάκη, Μαρκογιαννάκη, Τσακίρη και να κάνουν το τελικό 74-81 με ένα σπάνιο, αλλά και αδιάφορο πλέον buzzer beater τρίποντο του Σταματόπουλου.

MVP του τελικού ψηφίστηκε ο Κώστας Καρνέσης με 31 πόντους (6/11 τρίποντα), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ, ενώ από το «Μπασκετάκι» ξεχώρισε ο Γιώργος Σταματόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα. Συνολικά  οι επίλεκτοι είχαν 19/50 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 15/23 βολές, 38 ριμπάουντ (9-29), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα και 23 λάθη, με τους «πορτοκαλί» να έχουν 16/36 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (7-27), 12 ασίστ, 16 κλεψίματα, 21 λάθη και 3 μπλοκ.

Basketaki The League (Αντωνάκης – Μπουργαζάς): Ηλιάκης 17 (4), Σταματόπουλος 15 (1), Τσακίρης 12, Μπασδάνης 7 (1), Καραντζούνης 7, Μαρκογιαννάκης 5 (1), Κατιάκος 5, Γκουρβέλος, Δαβιλάς 2, Μπραντίτσας 2

Οιωνός (Ρενιέρης): Καρνέσης 31 (6), Cramer 27, Λεβαδίτης 14 (4), Γιατράς 3 (1), Μακροκάνης 2, Σαμπάνης 2, Αργύρης 2, Ζαφειρόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η καλή διάθεση από όλους, το ωραίο μπάσκετ που παίχτηκε κατά διαστήματα και από τις δύο ομάδες, αλλά και το ότι συγκεντρώθηκαν αρκετά τρόφιμα και χρήματα για το «Χαμόγελο του Παιδιού».

Στο βίντεο (προς το παρόν) βλέπετε το δεύτερο ημίχρονο.