Μαραγκουδάκης Νικόλαος
Μπισμπιλής Κωνσταντίνος
Πανόπουλος Ιωάννης
Φιλιππάκος Νικόλαος

Με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Σπύρο Κωστελέτο και MVP τον Πανόπουλο, οι Jokers γλίτωσαν το «έμφραγμα» και «λύγισαν» με 61-59 τους Milwaukee Drunks στο κλειστό του Κολωνού, συνεχίζοντας το εξαιρετικό ξεκίνημα στο Summer League. Οι Jokers πραγματοποίησαν εξαιρετικό πρώτο ημιχρόνου και έδειξαν πως θα έχουν εύκολο έργο. Στην επανάληψη, όμως η κακή περιφερειακή τους άμυνα, έβαλε για τα καλά τον αντίπαλο στη διεκδίκηση της νίκης, οι Milwaukee Drunks προηγήθηκαν με 59-55, όμως εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, ο Κωστελέτος με φόλοου χάρισε τη νίκη στους Jokers.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Πανόπουλος, ο οποίος στην τελευταία περίοδο κράτησε «όρθια» την ομάδα του, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πέραν του Κωστελέτου που είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και το νικητήριο καλάθι σημαντική συνεισφορά είχε και ο Κηρύκος με 14 πόντους. Από τους Milwaukee Drunks ξεχώρισαν ο Τζιβελέκας (17π., 4ρ.) με τον Ντόκο (14π., 4ρ.).

Στους Jokers ανήκε το πρώτο δεκάλεπτο, αφού ήταν η ομάδα που κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να ελέγξει το παιχνίδι. Με μπροστάρηδες τους Κηρύκο και Κορδώνη στην επίθεση προηγήθηκαν με 10-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Στασινόπουλος μείωσε σε απόσταση βολής για τους  Milwaukee Drunks (9-10), όμως το τρίποντο του Κηρύκου διαμόρδωσε το 9-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jokers ανέβασαν κι άλλο... στροφές και πήραν... παραμάζωμα τον αντίπαλο. Με σερί 9-0 ξέφυγαν σε χρόνο dt με διψήφια διαφορά (9-22) και όλα έδειχναν πως το βράδυ τους θα είναι εύκολο. Στην αντίπερα... όχθη οι Milwaukee Drunks ήταν «εκνευριστικά» άστοχοι από την περιφέρεια, όμως δεν άλλαζαν τακτική επίθεσης. Έτσι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να σκοράρουν μόλις δύο πόντους σε ένα δεκάλεπτο και να μειώσουν σε 11-22 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Jokers να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και να συντηρούν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (16-28). Ακολούθησε ένας... διαγωνισμός τριπόντων, από τον οποίο όμως νικητές βγήκαν οι Milwaukee Drunks, αφού ευστόχησαν σε 7 (!) σουτ πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. και μείωσαν σε απόσταση ενός καλαθιού (39-41), βάζοντας... φωτιά στο παιχνίδι.

Μάλιστα, η αντεπίθεση τους συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Έχοντας βελτιώσει τρομερά την άμυνα τους και με τη... συνταγή τριπόντων να αποφέρει καρπούς, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά (51-50), 3:46’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Πανόπουλος βγήκε μπροστά για τους Jokers, όμως κανείς δεν ακολούθησε. Έτσι, οι Milwaukee Drunks προηγήθηκαν με 4 (59-55), 1:35’’ πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα. Η ομάδα του Βασιλειάδη, όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με ένα μικρό σερί 4-0 ισοφάρισε σε 59-59, 4’’ πριν το τέλος και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει σε παράταση, ο Κωστελέτος από... μηχανής Θεός με φόλοου, μετά από χαμένη βολή, έσπρωξε τη μπάλα στο καλάθι και «σφράγισε» τη νίκη (59-61) της ομάδας του.

Στα ομαδικά στατιστικά οι Milwaukee Drunks τελείωσαν το ματς  10/23 δίποντα (43,5%), 11/42 τρίποντα (26,2%), 6/8 βολές (75%), 28 ριμπάουν (8-20), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Jokers είχαν 15/43 δίποντα (34,9%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 13/29 βολές (44,8%), 46 ριμπάουντ (18-28), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 17 λάθη.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Στασινόπουλος 8, Μαφίδης 4, Μέρης 6, Μπέσιος, Σπύρου, Ραμαντάνης 3, Ντόκος 14, Τζιβελέκας 17, Γιάτσε 3, Καφαντάρης 4.

Jokers (Βασιλειάδης): Φιλιππάκος, Πανόπουλος 13, Κηρύκος 14, Αγγελάκης 8, Μπισμπιλής 9, Κορδώνης 5, Μαραγκουδάκης 3, Κωστελέτος 9.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Milwaukee Drunks στην επανάληψη, το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη και το γεγονός ότι οι Jokers δεν παράτησαν το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Η επιμονή των Milwaukee Drunks στα τρίποντα και η κακή περιφερειακή άμυνα των Jokers στο δεύτερο ημίχρονο.