Μπίτσικας Γεώργιος
Σαρρής Κωνσταντίνος
Σιμόπουλος Νικόλαος
Ζαρανίκας Σπυρίδων

Η Space Hellas συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο Basketaki, αφού στο πρώτο της παιχνίδι έδειξε ότι έχει πάθος, έμπειρους παίκτες και λύσεις που θα την κάνουν να πρωταγωνιστήσει στον 2ο όμιλο της Development 2, κερδίζοντας για αρχή τους Slam Drunkers οι οποίοι έκαναν κακό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο που συνήλθαν κάπως, δεν προλάβαιναν να μπουν στο ματς.

Με πρωταγωνιστή από πολύ νωρίς τον Καπόπουλο, οι «διαστημικοί» είχαν ένα πλεονέκτημα στις ρακέτες και παρά την αρχική αστοχία (και από τις δύο πλευρές) ο ψηλός τους έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην πρώτη περίοδο (8-4), με τους Ζαχαρία, Ζαρανίκα να βρίσκουν στόχο για τους Slam που επίσης είχαν διάθεση, αλλά δεν τους έβγαιναν οι φάσεις.

Στη δεύτερη περίοδο η επίθεση των «άσπρων» λειτούργησε λίγο καλύτερα, με τον Ντουμάνη να οργανώνει και να πετυχαίνει 2 τρίποντα και τους Καπόπουλο, Καραφώτη, Ηλιόπουλο να βοηθάνε στο σκοράρισμα, φτάνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους στο ημίχρονο (20-8), αφού οι «μαύροι» πάλι κάπου το χαλούσαν στα τελειώματα και έμειναν με 4 πόντους ξανά σε εκείνο το διάστημα (Μπίτσικας, Κουντούρης από 2 πόντους).

Η άνοδος του Σιμόπουλου που στην άμυνα ήταν εξαιρετικός (4 μπλοκ / 15 reb) και το... ξελασκάρισμα των Ζαχαρία, Αμπντέλ, Μπίτσικα έδωσαν μια πνοή στο επιθετικό κομμάτι των Drunkers στο τρίτο δεκάλεπτο (πέτυχαν 13 πόντους), όμως και από την άλλη η Space δεν το άφησε έτσι και οι Καπόπουλος, Καπλάνης, Φελλάς, Κωνσταντινίδης φρόντισαν να απαντήσουν σε κάθε περίπτωση, με το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 36-21.

Οι γρήγορες αντιδράσεις των έμπειρων Ντουμάνη, Καπόπουλου, Φελλά έβγαλαν αρκετούς αιφνιδιασμούς και στην τέταρτη περίοδο για τους τυπικά γηπεδούχους, με τον ψηλό να φτάνει τους 25 πόντους και το σκορ να κλείνει στο 44-27, έχοντας από πλευράς Slam τους Κουντούρη, Σιμόπουλο, Σαρρή να σκοράρουν μεν (6 πόντους), αλλά να μην πιάνει τόπο, με τα ποσοστά ευστοχίας να είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με το πρώτο τους παιχνίδι την περασμένη εβδομάδα (είχαν κερδίσει τον Αρισταίο).

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Λύσανδρος Καπόπουλος με 25 πόντους (9/14 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους «Ντράνκερς» ξεχώρισε ο Νίκος Σιμόπουλος με 4 πόντους, 4 τάπες, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 12/41 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 5/10 βολές, 42 ριμπάουντ (5-37), 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ του Ντουμάνη, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 10/39 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 4/9 βολές, 48 ριμπάουντ (14-34), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη και τα 4 μπλοκ του Σιμόπουλου.

Space Hellas (Ντουμάνης): Καπόπουλος 25 (2), Ντουμάνης 6 (2), Φελλάς 4, Καπλάνης 3 (1), Ηλιόπουλος 3, Κωνσταντινίδης 2, Καραφώτης 1, Παλιοκώστας, Αράπογλου, Μπόσκος, Καρζής, Δαγκλής

Slam Drunkers (Μπίτσικας): Ζαχαρίας 7 (1), Σιμόπουλος 4, Μπίτσικας 4, Κουντούρης 4, Αμπντέλ 4, Ζαρανίκας 2, Σαρρής 2, Αδάμος, Κανάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το διάβασμα του παιχνιδιού από τους «διαστημικούς», που είδαν ότι οι αντίπαλοί τους έχουν αργές επιστροφές και το εκμεταλλεύτηκαν με τους Ντουμάνη – Καπόπουλο να βγάζουν αιφνιδιασμό με offside 6-7 φορές.