Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BCSacatemento Kings
0Νίκες2
106Πόντοι128
Summer Master League 1714/07/2017Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC - Sacatemento Kings56 - 67

Καραγιαννάκης Άγγελος

Οι Sacatemento Kings «διπλασίασαν» τις νίκες τους απέναντι στον Αρχιστράτηγο Βασδέκη και προκρίθηκαν στο Final Four της Summer Master League. Η ομάδα του Ν. Σιάννα θα αντιμετωπίσει σήμερα στις 21:30 στον Κολωνό την Πρωταθλήτρια Xavalencia.

Οι Sacatemento δυναμικό ξεκίνημα στο ματς καθώς με καλάθια του Πάλλη, του Χριστόπουλου και του Συρόγλου προηγήθηκαν στο 10’ με 11-20. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ κυρίως από τον Μαγκανιάρη όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Ο Αρχιστράτηγος στο δεύτερο δεκάλεπτο επιχείρησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο κι έτσι κατάφερε να μειώσει στους 4 (23-27), 2:20 πριν το ημίχρονο. Ο Μαγκανιάρης ήταν αυτός που ξεχώρισε με 6 πόντους ενώ οι Ταμιολάκης και Γερακίνης άρχισαν να συνδέονται με το καλάθι. Η ομάδα του Ν. Σιάννα δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη αυτή, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Συρόγλου, Μπίλια και Τσιρίδη και «έχτισε» διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (23-33).

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές με μπροστάρη τον Συρόγλου διατηρούσαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα ενώ η αμυντική τους λειτουργία άγγιξε το... άριστα (29-43). Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τογγαλίδη έριξαν την διαφορά στο -7 (36-43).

Η... αντεπίθεση του Αρχιστράτηγου Βασδέκη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τρίποντες «βόμβες» των Παπαντωνίου, Γογούλη και Μαγκανιάρη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (54-56), 4:17 πριν το τέλος, και έβαλαν «φωτιά» στο ματς. Η αντίδραση των «μοβ» δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Συρόγλου και Τσιρίδη οι Sacatemento Kings έτρεξαν στα τελευταία λεπτά ένα σερί 2-11 και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 56-67.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Συρόγλου με double double και 29 πόντους (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/10 βολές, 11 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γογούλης με επίσης double double και 11 πόντους (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/46 δίποντα (36,9%) 6/28 τρίποντα (21,4%) και 4/14 βολές (28,6%). Μάζεψαν 69 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι Sacatemento Kings είχαν 17/38 δίποντα (44,7%), 5/19 τρίποντα (26,3%) και 18/22 βολές (81,8%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Παπαντωνίου 3 (1), Τογγαλίδης 12 (2), Γερακίνης 4, Μαγκανιάρης 20 (2), Γογούλης 11 (1), Ταμιολάκης 4, Κατσούλας 2.

Sacatemento Kings (Ν. Σιάννας): Τσιρίδης 12, Γ. Σιάννας 2, Καραγιαννάκης, Μπίλιας 4, Πάλλης 6 (2), Συρόγλου 29 (3), Χριστόπουλος 3, Γιοβάνης 11 (12 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Sacatemento κάθε φορά που ο αντίπαλος πλησίαζε απειλητικά.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 27 λάθη των νικητών.