Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Diakem FlobetrottersΑλκοολικός Αστέρας
1Νίκες1
117Πόντοι122
Development League A_B 2017-201807/02/2018Diakem Flobetrotters - Αλκοολικός Αστέρας72 - 63
Development League A_B 2017-201802/11/2017Αλκοολικός Αστέρας - Diakem Flobetrotters59 - 45

Καραμπάσης Μιχαήλ (Dec17)

Για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Development League οι Diakem Flobetrotters υποδέχτηκαν τον Αλκοολικό Αστέρα στο κλειστό του Seven. Οι δύο ομάδες με το ίδιο ρεκόρ 7-6 να παίζουν για τη νίκη που θα έδινε στους μεν νικητές καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία, ενώ στο δε χαμένους την αβεβαιότητα για το μέλλον. Τελικά η παρέα του Μαστροκωστόπουλου επικράτησε σχετικά άνετα με 72-63.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Diakem να σκοράρουν με Ραχωβίτσα από την περιφέρεια (σκόραρε 3 φορές), σε ένα δεκάλεπτο παράσταση για έναν ρόλο. Από την πλευρά των Αστέρων δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου ήταν ό,τι πιο αξιόλογο είχαν να επιδείξουν στο παρκέ της Ανθούσας οι «κίτρινοι». Έτσι η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-10.

Το 2ο δεκάλεπτο έγινε πιο ανταγωνιστικό, αλλά και πιο επιθετικό, ειδικότερα με την είσοδο του Παυλάκη για λογαριασμό των Αλκοολικών. Παυλάκης, Καραμπάσης και Μαρινάκης (του έλειπε ο Σαλιαρέλης για να δέσει το προεδρικό «γλυκό»), τράβηξαν στο σκοράρισμα για την ομάδα τους. Αντίθετα η είσοδος του Μαστροκωστόπουλου και τα «καυτά» χέρια του Ραχωβίτσα κράτησαν το προβάδισμα για τους «κυανέρυθρους» με 21-15 και τελικό σκορ ημιχρόνου 40-25.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους «κίτρινους» να παίρνουν μπροστά και να κάνουν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στον αγώνα από το -15 του ημιχρόνου. Με τον Παυλάκη να «βομβαρδίζει» από παντού οι Αστέρες μάζεψαν τη διαφορά, ενώ για τους Diakem οι δύο «κούκοι» της ομάδας Ραχωβίτσας - Μαστροκωστόπουλος συνέχισαν να σκοράρουν. Αποτέλεσμα 3ου δεκαλέπτου 13-18 και συνολικό σκορ 53-43.

Το 4ο μέρος του αγώνα έδειχνε ντέρμπι, καθώς οι Αλκοολικοί με πρωτεργάτες τους Αντωνόπουλο, Μαρινάκη και Αργύρη έφεραν τον αγώνα στο -5, κάπου εκεί, όμως, η ποιότητα του Μαστροκωστόπουλου και η βοήθεια του Ραχωβίτσα, κλείδωσαν το παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Σκορ δεκαλέπτου 19-20 και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 72-63 για τους Diakem. Στον 1ο γύρο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε επιβληθεί με 59-45, οπότε δεν έχασε το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Δημήτρης Μαστροκωστόπουλος με 26 πόντους (4/6 βολ., 5/9 διπ., 4/7 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (9-0), είχε 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 28’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άκης Αντωνόπουλος με 15 πόντους (3/4 βολ., 0/3 διπ., 4/8 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (8-1), είχε 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 31’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 21,2% στα δίποντα (10/47), με 32,3% στα τρίποντα (10/31) και 66,7% στις βολές (8/12). Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, είχαν 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 τάπες και 10 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 30,4% στα δίποντα (14/46), επίσης 23,5% στα τρίποντα (8/34) και 47,8% στις βολές (11/23). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, επίσης είχαν 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 τάπα και 10 λάθη.

Diakem Flobetrotters (Μαστροκωστόπουλος): Πετρόπουλος, Γάββαρης 11, Ραχωβίτσας 23 (6), Θεοδώρου 6, Κονταράτος 4, Μαστροκωστόπουλος 26 (4), Αυγέρης 2, Τσίφτης.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Καραμπάσης 8 (1), Αντωνόπουλους 15 (4), Μαρινάκης 10, Παππάς 6, Μόσχος, Αργύρης 5 (1), Παυλάκης 19 (2), Κατσανάς.

Τι μας άρεσε: Οι Μαστροκωστόπουλος και Ραχωβίτσας ήταν καταπληκτικοί!

Τι δε μας άρεσε: Ο Αλκοολικός Αστέρας άργησε να ξυπνήσει...