Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Basket ManiacsMilwaukee Sucks
1Νίκες1
99Πόντοι98
Development League C_D 2017-201810/02/2018Basket Maniacs - Milwaukee Sucks58 - 47
Development League C_D 2017-201803/11/2017Milwaukee Sucks - Basket Maniacs51 - 41

Κατσούλης Βασίλειος

Έπειτα δύο άκαρπες αγωνιστικές οι Basket Maniacs επέστρεψαν στις νίκες στον 3ο όμιλο της Development League αφού επικράτησαν των Milwaukee Sucks με 58-47 στο ΓΣΠ. Όπως αναφέρεται και στον τίτλο, το κέρδος ήταν διπλό για τους «Μανιακούς» αφού κατάφεραν να υπερκαλύψουν και τη διαφορά του πρώτου γύρου όταν είχαν ηττηθεί με 10 πόντους. Έτσι, σε πιθανότητα ισοβαθμίας θα έχουν το «πάνω χέρι». Απίστευτη εμφάνιση από τον Καλαμιώτη που πήρε στις πλάτες τους Maniacs. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά πως εξελίχθηκε η συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Αμφότερες οι δύο ομάδες ικανοποιητικό ξεκίνημα στο ματς. Οι γηπεδούχοι -και μετέπειτα νικητές- βασίστηκαν κυρίως στον Βασίλη Καλαμιώτη (5π με ένα τρίποντο) αλλά και στον Αντρέα Στενάκη (4π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Sucks είχαν 3/7 από την περιφέρεια, ανανέωσαν 3 φορές τις επιθέσεις τους γεγονός που συνέβαλε στο να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση… οδηγού. (9-11).

Οι Basket Maniacs δεν έδειξαν την ίδια συγκέντρωση στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με τον Βασίλη Καλαμιώτη να προσπαθεί κυριολεκτικά μόνος του (σκόραρε τους 5 από τους 6 πόντους των γηπεδούχων). Από την άλλη, οι Sucks είχαν επιθετικό πλουραλισμό και η άμυνα τους ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική (6 κλεψίματα). Έτσι, λοιπόν, οι «Μανιακοί» αναγκάστηκαν να πάνε προς τα αποδυτήρια υπολειπόμενοι με 6 πόντους.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε τελείως. Οι Milwaukee Sucks αντιμετώπισαν με τη σειρά τους μπλακ άουτ στην επίθεση ενώ οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο με 22 πόντους. Εξαιρετικός ο Γιώργος Στασινόπουλος (8π με ένα τρίποντο) που είχε άξιο συμπαραστάτη τον, συνεπή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, Βασίλη Καλαμιώτη (7π με ένα τρίποντο). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 37-30.

Το ματς έγινε ντέρμπι με τα όλα του στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα επιμέρους 6-0 μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι. Αιχμή του δόρατος αποτέλεσε ο Δημήτρης Πετρόπουλος ο οποίος όντας ψύχραιμος και αποτελεσματικός σκόραρε 9 πόντους με δύο μεγάλα τρίποντα. Ωστόσο, αυτό δεν απεδείχθη αρκετό για να κλέψουν το ματς οι Sucks, καθώς ο Καλαμιώτης ήταν και πάλι εκεί. Ο παίκτης των Μανιακών πήρε από το χέρι την ομάδα του, πρόσθεσε 11 πόντους στο λογαριασμό του, εκμεταλλεύτηκε σχεδόν στο μάξιμουμ τη γραμμή της φιλανθρωπίας (7/8 βολές) και εξασφάλισε αυτή τη «διπλή» νίκη επί των Milwaukee Sucks.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι – νικητές είχαν 18/26 βολές (69,2%), 14/36 δίποντα (38,9%) και 4/11 τρίποντα (36,4%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ (4-33), μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 25 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι – ηττημένοι είχαν 12/26 βολές (46,2%), 7/22 δίποντα (31,8%) και 7/31 τρίποντα (22,6%). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ (5-25), μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Βασίλης Καλαμιώτης που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας αλλά και double-double. Σκόραρε 28 πόντους, έχοντας 7/8 βολές (87,5%), 6/10 δίποντα (60,0%) και 3/6 τρίποντα (50,0%). Μάζεψε 12 ριμπάουντ (1-11), μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους Sucks ξεχώρισε ο Δημήτρης Πετρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 3/6 βολές (50,0%), 3/5 δίποντα (60,0%) και 2/6 τρίποντα (33,3%). Μάζεψε 3 ριμπάουντ (0-3), έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές ενώ είχε και 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Πισκουλιάν, Καλαμιώτης 28, Στασινόπουλος 8 (1 τρ., 7 ριμπ., 5 κλεψ.), Πατέλης 1 (3 ριμπ.), Δημητριάδης 5 (5 ριμπ., 2 κλεψ.), Σασσάς 2 (5 ριμπ.), Στενάκης 9 (3 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Μπαγιεκούλα 5 (3 κλεψ).

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Βαβανός, Φωτόπουλος 5 (5 ριμπ., 3 μπλοκ!), Πετρόπουλος 15, Σαμιωτάκης 6 (4 ριμπ., 2 ασίστ, 4 κλεψ.), Τουμπακάρης 3 (5 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Κατσούλης 1, Διαμάντης 10 (3 τρ., 8 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκολφινόπουλος 7 (1 τρ., 3 ριμπ., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς των τελευταίων λεπτών όταν οι Basket Maniacs προσπαθούσαν να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού (51-41).

Τι δεν μας άρεσε: Πολλά τα 45 λάθη των δύο ομάδων…