Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Space HellasPhiladelphia 7fixers
1Νίκες0
62Πόντοι40
Development 2 League A_B 2017-201803/12/2017Space Hellas - Philadelphia 7fixers62 - 40

Καρλαγκίνης Γεώργιος (Dec17)

Σε μία δυνατή προπόνηση ενόψει της συνέχειας μετέτρεψε η Space Hellas το παιχνίδι με τους Philadelphia 7fixers, καθώς τους συνέτριψε με 62-40. Η ομάδα του Βελαέτη παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες, κάτι το οποίο της κόστισε, αφού δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστική. Η Space Hellas ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, πέραν της πρώτης περιόδου, έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

MVP των νικητών ήταν ο Ηλιόπουλος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Αράπογλου με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν ο Καρλαγκίνης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Βελαέτης, ο οποίος πρόσθεσε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι και φρόντισαν από νωρίς να δείξουν ποιες ήταν οι προθέσεις τους. Πέτυχαν 23 αναπάντητους πόντους, τους περισσότερους στον αιφνιδιασμό με έξι διαφορετικούς σκόρερ, «εγκλωβίζοντας» παράλληλα τον αντίπαλο με την άμυνα τους και κατάφεραν από την πρώτη κιόλας περίοδο να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το παιχνίδι (23-0).

Τα πρώτα σημάδια αντίδρασης των Philadelphia 7fixers ήρθε με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ξεπερνώντας το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, βρήκαν πόντους στην επίθεση με τους Μαγγίνα και Καρλαγκίνη και μάζεψαν κάπως την κατάσταση (29-14). Αυτό, ωστόσο δεν σημαίνει πως κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί. Οι παίχτες της Space Hellas ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση και παρότι είχαν χαλαρώσει σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν στο ημίχρονο με... αέρα 12 πόντων (31-19).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά... στροφές, αφού δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα στον αντίπαλο και πολύ γρήγορα εκτόξευσαν τη διαφορά. Καπλάνης από μακριά και Ηλιόπουλος μέσα από τη ρακέτα «φόρτωναν» το αντίπαλο καλάθι και η Space Hellas αποσπάστηκε με + 23 (44-21). Ο Μαρίνος από την άλλη πλευρά, έδωσε κάποιες λύσεις επιθετικά στην ομάδα του, όμως δεν ήταν αρκετές. Έτσι, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Philadelphia 7fixers στο -21 (52-31).

Με τη διαφορά να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα και τους φιλοξενούμενους να μην δείχνουν πως μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν κι άλλο... ταχύτητα, όμως όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά συντήρησαν διαφορά άνω των 20 πόντων μέχρι το τέλος (62-40) φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση.

Στα ομαδικά στατιστικά η Space Hellas τελείωσε το παιχνίδι με 29/77 σουτ (37,7%) εκ των οποίων 3/10 τρίποντα (30%), 1/4 βολές (25%) 59 ριμπάουντ (21-38), 18 ασίστ, 15 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Philadelphia 7fixers μέτρησαν 17/61 σουτ (27,9%) εκ των οποίων 4/25 τρίποντα (16%), 2/12 βολές (16,7%), 37 ριμπάουντ (9-28), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 18 λάθη.

Space Hellas (Μπακάκος): Αράπογλου 14, Μπόσκος 4, Καπλάνης 12, Κωνσταντινίδης 4, Μόκας, Δαγκλής, Παλιοκώστας 8, Μερτζάνης, Σουλιμιώτης, Ηλιόπουλος 17, Ντουμάνης 3.

Philadelphia 7fixers (Βελαέτης): Ζάφειρας 6, Βελαέτης 7, Μαρίνος 11, Αφιόνης 2, Καρλαγκίνης 12, Μαγγίνας 2.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο της Space Hellas, αλλά η γενικότερη εμφάνιση της.

Τι δεν μας άρεσε: Το μικρό ρόστερ των Philadelphia 7fixers που δεν τους επέτρεψε να έχουν ανάσες και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας.