Βελαέτης Δημήτριος
Μαρίνος Νικόλαος
Χατζηανέστης Χάρης
Μαγγίνας Ιωάννης

Οι Friends μετά τις ποιοτικές προσθήκες του Ποντίκη από τη θυγατρική ομάδα (Souvlakers) δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλλο στο Summer League ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο των Philadelphia 7Fixers κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό της Πεντέλης το απόγευμα του Σαββάτου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development Summer League.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο καθώς οι 7Fixers σημείωσαν μόλις δύο καλάθια. Το σκορ άνοιξε ο Λάππας και ο Δημητράκης έκανε το 4-0. Ο Μπέλλος με καλάθι στο low post μείωσε σε 4-2 όμως ακολούθησε σερί 11-2 από τους Friends κλείνοντας ιδανικά το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (15-4).

Με ένα μικρό σερί 6-2 από τους φιλοξενούμενους η διαφορά έπεσε στους εφτά (17-10) μετά από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Άμεση όμως ήταν η απάντηση των Friends που έτρεξαν σερί 10-2 και ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (27-12). Με τρίποντο του Μαρίνου για τους φιλοξενούμενους και δίποντο του Παπαπαναγιώτου για τους γηπεδούχους έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (29-15).

Δεν άλλαξαν και πολλά στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρίποντο του Δομίνικου Μπαλάσκα στα μέσα της περιόδου η διαφορά έφτασε στο μάξιμουμ των 18 πόντων (36-18) όμως άμεσα απάντησαν οι Fixers με τρίποντο του Μπέλλου (36-21). Η διαφορά αυτή των 15 πόντων έμεινε ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου καθώς από τέσσερις πόντους σημείωσαν και οι δύο ομάδες στο υπολειπόμενο διάστημα (40-25).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο λίγο έδειξαν να ξυπνάνε οι φιλοξενούμενοι με προσπάθειες κυρίως του Μπέλλου στο low post αλλά και των Χατζηανέστη και Μαρίνου από την περιφέρεια. Η διαφορά όμως μέχρι τους οχτώ πόντους έπεσε μετά από τρίποντο του Μαρίνου τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως με σερί 5-0 απάντησαν οι Friends καθαρίζοντας το ματς (55-43). Με ακόμη ένα τρίποντο του Μαρίνου γράφτηκε το τελικό 55-46.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Οικονομέας που σημείωσε 12 πόντους με 3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μαρίνος που σημείωσε 19 πόντους με 2/3 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 32% (20/62), 25% στα τρίποντα (3/12), 50% από τη γραμμή των βολών (6/12), μάζεψαν 60 ριμπάουντ (15 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 25% (10/40), 21% στα τρίποντα (7/32), 41% από τη γραμμή των βολών (5/12), μάζεψαν 43 ριμπάουντ (7 επιθετικά), μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 6 λάθη.

Friends (Ποντίκης): Παπαπαναγιώτου 10, Σουρουλίδης 8, Δημητράκης 4, Λάππας 12 (1), Μεγρέμης, Ράπτης, Οικονομέας 12 (1), Α. Μπαλάσκας, Δ. Μπαλάσκας 5 (1), Δάμης 4.

Philadelphia 7Fixers (Χατζηανέστης): Μπέλλος 7 (1), Βελαέτης 11, Χατζηανέστης 9 (1), Μαγγίνας, Μαρίνος 19 (5).

Τι μας άρεσε: Οι Friends με τις νέες προσθήκες είναι πολύ ανταγωνιστικοί και σίγουρα θα πάρουν κι άλλες νίκες!

Τι δε μας άρεσε: Δεύτερη συνεχόμενη φορά που οι 7Fixers κατεβαίνουν με μόλις πέντε παίχτες.