Λιανός Ιωάννης
Μπουντζουρής Δημήτριος
Ιωαννίδης Ιωάννης
Παπίδας Ανδρέας

Με τον Δημήτρη Εγγλέζο να χτυπά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης σταματώντας στους 20 πόντους, οι Lyonmen επικράτησαν των Black Adders με 61-51. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα με τους γηπεδούχους να μην τα παρατάνε και το ματς να είναι κλειστό μέχρι το τέλος του. Για τους σκληροτράχηλους Black Adders οι Αντώνης Πατίδης και Λάσκος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι Lyonmen και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-10. Μπουντζουρής, Κόντης και Εγγλέζος με ωραίες συνεργασίες σημείωσαν τους πρώτους πόντους της ομάδας τους στο ματς. Οι Black Adders δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά στην επίθεση με τους Αντ. Πατίδη και Λάσκο να βοηθούν την ομάδα να μείνει κοντά στο σκορ.

Ανέβασαν και άλλο την πίεσή τους οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να ανεβάσουν στο ημίχρονο την διαφορά στους 8 πόντους, 33-25. Εγγλέζος και Δημητρίου εκτέλεσαν με ακρίβεια τα συστήματα που εφάρμοζε ο Κόντης, με συνέπεια αυτό το +8. Οι γηπεδούχοι είχαν θέμα με το μαρκάρισμα του Εγγλέζου που έπρεπε άμεσα να λυθεί, την ώρα που επιθετικά λύσεις έδωσαν οι Αντ. Πατίδης, Αμανατίδης και Γιωτάκης.

Χωρίς να έχουμε κάποια αλλαγή στο σκηνικό που θα ανέτρεπε τα ως τότε δεδομένα, οι Lyonmen διατήρησαν διαφορά ασφαλείας, 47-38, χωρίς όμως να βάζουν οριστικό τέλος στο ματς. Ο Πιπεράκης τροφοδοτήθηκε κοντά στο ζωγραφιστό με τον ψηλό των Lyonmen να τους αποζημιώνει για την επιλογή τους. Στους γηπεδούχους έλειπε αυτό το κάτι παραπάνω που θα τους έβαζε ξανά στο κόλπο, με τον Αμανατίδη να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια και την ομάδα να παίζει τα ρέστα της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα και με τους Εγγλέζο και Δημητρίου να πιάνουν δουλειά στην επίθεση, οι Lyonmen έφτασαν στο τελικό 61-51. Κάτι ήξερε ο captain της ομάδας Κώστας Δημητρίου όταν έφερνε στους Lyonmen τον Δημήτρη Εγγλέζο έναν παίκτη με έφεση στο σκοράρισμα που σίγουρα έλειπε από την περσινή χρονιά. Οι Black Adders τέσταραν τις δυνάμεις τους απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και σίγουρα έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για το σημείο ετοιμότητας της ομάδας λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Εγγλέζος με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Πατίδης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 18/53 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 3/5 βολές, μάζεψαν 48 (21-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/50 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 18/30 βολές, μάζεψαν 55 (19-36) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Black Adders (Σαγκινέτος): Πατίδης Αλ. 4, Μάμμας, Γιωτάκης 4, Ψύχας, Λάσκος 10, Πατίδης Αντ. 11, Παπαγεωργίου, Αμανατίδης 11, Ιωάννου 8, Χατζηγιάννης 3.

Lyonmen (Δημητρίου): Παπίδας, Λιανός 1, Ηλιόπουλος 2, Εγγλέζος 20, Μπουντζουρής 8, Καραμπάτσος 6, Δημητρίου 12, Ιωαννίδης, Πιπεράκης 9, Κόντης 3.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Εγγλέζου - Δημητρίου των Lyonmen.

Τι δεν μας άρεσε: Το κακό 4/33 (12.1%) των Black Adders από την περιφέρεια.