Φατούσης Σωτήριος
Απέργης Νικόλαος
Χαλιωρής Γεώργιος
Σομπάλας Πέτρος

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν τον αγώνα απέναντι στους City Titans οι San Antonio Smurfs, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D-League του Summer, επικράτησαν με το εντυπωσιακό 70-25 και έκαναν το 3/3!

Από νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν ποιο θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, αφού με δράστες τους Ορέστη (4π), Μαρουφίδη (4π), Αλέξη (4π) και 3 πόντους από Μανδρώνη - Σταύρου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, 20-3. Το μοναδικό καλάθι για τους «Τιτάνες» πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πασσάς.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι San Antonio Smurfs και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με 15-6 επιμέρους σκορ, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 35-9. Ασταμάτητος ο Ορέστης σημείωσε νέους 10 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Αλέξης και Καλαϊτζόγλου. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να λύσουν το επιθετικό τους πρόβλημα οι City Titans, καθώς μέσα από το ζωγραφιστό σκόραραν από μια φορά οι Φατούσης και Σόμπαλας.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα «Στρουμφάκια» να κλειδώνουν τη νίκη, αφού έφτασαν στο +40, 56-16, με τον Σταύρου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μαρουφίδη με 4. Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους ο Χαλιωρής, καθώς σημείωσε και τους 7 πόντους των City Titans.

Με την διαφορά στους 40, 56-16, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων και έτσι οι San Antonio Smurfs έφτασαν στην άνετη επικράτησε με 70-25, έπειτα από 6 ακόμη πόντους του αέρινου Ορέστη. Το παραγωγικό τους δεκάλεπτο είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Χαλιωρή να δίνει ό,τι έχει και δεν έχει, σκοράροντας ακόμη 7 πόντους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/33 βολές (42,4%), 25/63 δίποντα (39,6%) και 2/14 τρίποντα (14,3%). Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 23 φορές, ενώ έκαναν 26 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές (50%), 8/41 δίποντα (19,5%) και 1/20 τρίποντα (5%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 33 λάθη και 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των San Antonio Smurfs ο Ορέστης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές (57,1%), 7/11 δίποντα (63,6%) και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των City Titans ο Χαλιωρής με 15 πόντους, έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 4/14 δίποντα (28,5%) και 1/6 τρίποντα (16,7%). Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη.

San Antonio Smurfs (Πετρόπουλος): Καλαϊτζόγλου 5 (3 ασίστ, 2 κλεψ., 1 τάπα), Μαρουφίδης 10 (6 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Αλέξης 6 (5 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.), Ορέστης 18, Γκουρογιάννης 5 (1 ασίστ, 4 κλεψ., 1 τάπα), Διονυσόπουλος 4 (6 ασίστ, 4 κλεψ.), Παπαζώης 5 (10 ριμπ., 3 κλεψ.), Μανδρώνης 6 (2 τριπ., 1 κλεψ.), Σταύρου 9 (7 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τάπα), Πετρόπουλος 2 (13 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.).

City Titans (Χαλιωρής): Πασσάς 2 (1 κλεψ.), Γεωργίου 1 (9 ριμπ., 1 ασίστ, 5 κλεψ.), Μούγιος, Φατούσης 3 (1 ασίστ, 2 κλεψ.), Απέργης (1 ασίστ), Χαλιωρής 15 (1), Σόμπαλας 4 (12 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ., 2 τάπες).

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα στο οποίο διεξήχθη η αναμέτρηση!

Τι δεν μας άρεσε: Τα 59 λάθη των δύο ομάδων, αλλά και οι 19 χαμένες βολές των νικητών!