Στρατάκης Στέφανος
Καράντζαλος Δημήτριος
Μεταξάκης Μηνάς
Καλτσάς Θεόδωρος

Godfathers και Grand’s άφησαν το μυαλό τους ελεύθερο και τις άμυνές τους χαλαρές, έπαιξαν όμορφο «street basket» και οι Νονοί ήταν αυτοί που πήραν δίκαια την 3η νίκη τους στον 1ο όμιλο της Summer Development League, αφού οι «κοκκινόμαυροι» κουράστηκαν.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα και με τους Σγουρίδη (4 π. / 8 reb), Δρακούλη (2 π. / 11 reb / 3 μπλοκ) οι Godfathers μπήκαν μπροστά στην αρχή (4-0 στο 1’), για να απαντήσει ο Μεταξάκης (6 π. / 10 reb) με δύο τρίποντα για τους Grand’s (4-6 στο 3’), που κράτησαν το δικό τους προβάδισμα μέχρι το 9’ (11-13) από τα σουτ των Ψιλομανουσάκη (16 π. / 16 reb), Καράντζαλου (16 π.), Καλτσή (13 π. / 3 ασίστ) και τον Πούλη (10 π. / 20 reb) να γυρίζει το σκορ με τρίποντο για τους γηπεδούχους στο δεκάλεπτο (14-13).

Το «μπρος-πίσω» συνεχίστηκε στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου (20-20), με τους Κωλέτσα (17 π.), Πανταζή (6 π.) να βρίσκουν στόχο για τους Νονούς και τους Ψιλομανουσάκη, Καλτσή να ανεβαίνουν λίγο για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Κωλέτσας, Πούλης, Σγουρίδης βρήκαν διαδρόμους για να δώσουν διαφορά 6 πόντων στη «Φαμίλια» μέχρι το ημίχρονο (30-24), αφού οι αντίπαλοί τους άρχισαν να δυσκολεύονται στη δική τους επίθεση.

Ένα τρίποντο του Πουλά (9 π./ 9 reb / 4 ασίστ) και τα εύστοχα σουτ των Πούλη, Πανταζή, Καραγιάννη (11 π. / 8 reb) ανέβασαν αρκετά τους «μπλε» στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου (38-25) και η διαφορά διατηρήθηκε στους 13 πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού, αφού τα καλάθια από τους Ψιλομανουσάκη, Στρατάκη (2 π.) δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την επαφή για τους «Γκραντς», που ουσιαστικά έπαιξαν με μια πεντάδα, με τον Στρατάκη να μην είναι σε καλή κατάσταση και να κάθεται πολλή ώρα στον πάγκο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «street basket» που αναφέραμε πιο πάνω ήταν αυτό που φαινόταν πλέον ξεκάθαρα στο παρκέ, με τους Godfathers να γυρίζουν ωραία την μπάλα και με τους Σγουρίδη, Κωλέτσα, Καραγιάννη, Πούλη και Πουλά να φτάνουν τους 59 πόντους, ενώ οι «κοκκινόμαυροι» έβγαλαν επίσης ωραίες φάσεις με Καράντζαλο, Καλτσή, χωρίς βέβαια να μπορούν να ανατρέψουν το σκορ, με το τελικό 59-53 να δίνει στους Νονούς την 3η τους νίκη (υπάρχει και μία στα χαρτιά με τους Slam Drunks).

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Μιχάλης Κωλέτσας με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Jack Πούλης έκανα ακόμα μια καλή εμφάνιση με 10 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους Grand’s ξεχώρισε ο Πολυχρόνης Ψιλομανουσάκης με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, με τον Θοδωρή Καλτσή (τον οποίο προσφωνούσαμε «Καλτσά» σε όλη τη μετάδοση) να έχει 13 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Νονοί είχαν 18/58 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 11/27 βολές, 62 ριμπάουντ (19-43), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ, ενώ οι «Γκραντς» τελείωσαν το ματς με 16/55 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/18 βολές, 43 ριμπάουντ (9-34), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ του Ψιλομανουσάκη.

Godfathers (Δρακούλης): Κωλέτσας 17, Καραγιάννης 11 (1), Πούλης 10 (2), Πουλάς 9 (1), Πανταζής 6, Σγουρίδης 4, Δρακούλης 2

Grand’s (Στρατάκης): Ψιλομανουσάκης 16 (1), Καράντζαλος 16, Καλτσής 13 (1), Μεταξάκης 6 (2), Στρατάκης 2, Γεωργίου

Τι μας άρεσε περισσότερο: Μας άρεσε γενικά όλο το παιχνίδι, με τις ελεύθερες επιθέσεις, την καλή διάθεση και κάποιες ωραίες φάσεις που βγήκαν και από τις δύο πλευρές.