Χρόνης Κωνσταντίνος
Ξενάριος Βασίλειος
Κυπριανός Νότης
Γιάννακας Άκης

“By Stoliσμένοι” είναι το όνομα, αλλά απέναντι στη Remal Madri μόνο εύκολα δεν ήρθε η νίκη για τους Elitήριους. Τα Ρεμάλια, εκτός του ότι είχαν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, κυνηγούσαν το σκορ μέχρι το τέλος και έπαιξαν στα ίσια το φαβορί του 17ου ομίλου, με το παιχνίδι βέβαια να είναι αδιάφορο βαθμολογικά, αφού οι μεν είχαν προκριθεί ήδη και οι δε ήξεραν ότι έχουν μείνει εκτός συνέχειας από το Basketaki Cup.

Οι «Madriλένοι» λοιπόν μπήκαν στο παρκέ πιο ενθουσιώδεις και με τους Παπαϊωάννου, Ναυπλιώτη πήραν προβάδισμα στο 3’ (4-3), για να γυρίσουν προσωρινά οι Elitήριοι στο 4-9 (στο 7’) από τα σουτ των Χρόνη, Cornelius, Πατωνίδη, κάτι που... εκνεύρισε τους Πλιάτσικα, Πίτσικο και Πολύδωρο (ο οποίος έχει αρχίσει τα τρίποντα και δεν σταματάει), που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-9 για τη Remal, με τον Τόνυ Καμολίκη να φωνάζει στον διαιτητή «σφύρα το»!

Ο διαιτητής δεν υπάκουσε βέβαια και το φαβορί πήρε μπρος, με τους Νίκωνα Κωνσταντινάκο, Πατωνίδη, Παναγιωτόπουλο να πηγαίνουν τη διαφορά στους 10 πόντους στο 15’ (13-23) και τους Πολύδωρο, Πλιάτσικα, Παπαϊωάννου να μειώνουν λίγο για τα Ρεμάλια μέχρι να λήξει το ημίχρονο (23-30), ενώ ο Cornelius πέτυχε τους τελευταίους 5 πόντους των «κίτρινων» (φορούσαν τα κίτρινα warm up τους οι Ελιτήριοι, για να μην μπερδεύονται τα μαύρα και των δύο ομάδων).

Πολύδωρος, Παπαϊωάννου και Ναυπλιώτης συνέχισαν τις εύστοχες επιθέσεις για τους «Madriλένους» στο τρίτο δεκάλεπτο και μέσα σε 5 λεπτά πλησίασαν στον πόντο (32-33 στο 25’), για να έρθει άλλη μια αντεπίθεση από τους Stoliσμένους που ξαναπήγαν σε διψήφιο μέχρι το 30’ (36-46) με τους Πατωνίδη, Κορνέλιους, Κυπριανό και «Καντονά» να βρίσκουν διαδρόμους στην ελλιπή άμυνα των Ρεμαλιών.

Η ομάδα του Καμολίκη (αυτός έκανε κουμάντο αφού απουσίαζε ο Κρίστοφερ) δεν τα παράτησε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα τέσσερα «Π» δεν σταμάτησαν να τρέχουν (Πλιάτσικας, Πολύδωρος, Παπαϊωάννου, Πίτσικος), κρατώντας το σκορ κοντά στους 5 πόντους (43-48 στο 36’, 49-54 στο 39’), με τους Ελιτήριους να είναι άστοχοι γενικά και να φτάνουν στο τελικό 53-59, που τους έδωσε την 3η νίκη τους στον όμιλο, με μεγάλη δυσκολία, από τα καλάθια των Cornelius και Χρόνη στο φινάλε.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Θάνος Πατωνίδης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Ρεμαλαίους ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά τα Ρεμάλια είχαν 19/45 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 12/18 βολές, 40 ριμπάουντ (8-32), 9 ασίστ, 13 κλεψίματα και 26 λάθη, με τους Stoliσμένους να τελειώνουν το ματς με 18/50 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 46 ριμπάουντ (18-28), 11 ασίστ, 18 κλεψίματα και 20 λάθη.

Remal Madri (Καμολίκης): Παπαϊωάννου 18, Πολύδωρος 17 (1), Πλιάτσικας 7, Ναυπλιώτης 7, Πίτσικος 4, Καμολίκης (7 reb), Φλοριάν (4 reb)

Elitήριοι by Stoliσμένοι (Νίκων Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης 20 (1), Cornelius 16 (1), Νίκων Κωνσταντινάκος 7, Χρόνης 6 (2), Γιάννακας 4, Κυπριανός 2, Νίκος Κωνσταντινάκος 2, Παναγιωτόπουλος 2, Ξενάριος (2 κλ.)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος των «ρεμαλιώνε» που δεν άφησαν το παιχνίδι να τους ξεφύγει, αλλά και η ποιότητα των Ελιτήριων που παρότι ήταν πολύ άστοχοι, ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν για να πάρουν το ματς.