Λατίφης Κωνσταντίνος
Χάρος Δημήτριος
Σακελλαρίου Νικόλαος
Μακρής Αναστάσιος

Σε ένα από τα πιο ισορροπημένα παιχνίδια της Development 2, οι Τιτάνες χρειάστηκαν 2 παρατάσεις για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο, απέναντι στους Black Nuggets που έχασαν μέσα από τα χέρια τους το προβάδισμα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και το πλήρωσαν στον έξτρα χρόνο.

Με νέες προσθήκες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά και πιο συγκεκριμένα τον Νίκο Λιανό που πέτυχε τους 32 από τους 59 πόντους της ομάδας του, οι City Titans έδειξαν στην αρχή ότι μπορούν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού (16-10 το δεκάλεπτο), όμως οι (παλιοί μεν, αλλά με πολλές αλλαγές στο ρόστερ τους) Nuggets δεν τους άφησαν έτσι.

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά ανέβασαν απόδοση και με τους Χάρο, Ταμιωλάκη, Αλέξανδρο Μπελεκούκια, Λατίφη, Καραθάνο έκαναν την πρώτη ανατροπή στα μισά εκείνου του διαστήματος (22-25 στο 17’) κι έπειτα μετέτρεψαν σε απόλυτο ντέρμπι την αναμέτρηση, αφού οι Λιανός, Κωστής Γεωργίου, Στεργιανός  δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα των Τιτάνων (29-25 στο 19’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ είχε εναλλαγές συνεχώς και «μύριζε» παράταση από νωρίς (39-39 στο 29’, 43-43 στο 37’), όμως για να φτάσουμε εκεί χρειάστηκε να γίνουν πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, αλλά να μπουν και «μεγάλα» σουτ που φαινομενικά ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη σε μία από τις δύο ομάδες, κάτι που τελικά αποδείχτηκε δύσκολο, παίρνοντας για παράδειγμα το τρίποντο και μια εύστοχη βολή του Λατίφη που έκαναν το σκορ 45-47 στα 4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και δεν κατάφεραν να το διαχειριστούν οι Black, έχοντας και φάουλ να δώσουν (είχαν 3 ομαδικά)!

Αυτό... πληρώθηκε στην εκπνοή με το καλάθι του Φιλιππή που έστειλε το ματς στην πρώτη παράταση (47-47 το 40λεπτο), αλλά και στο τέλος του έξτρα πεντάλεπτου, όπου το προβάδισμα των «Νάγκετς» (49-50) χάθηκε από μια εύστοχη βολή του Φιλιππή και δεν μπήκε άλλο σουτ για 1 λεπτό, οπότε το 50-50 οδήγησε τους αντιπάλους σε άλλη μια παράταση.

Εκεί οι Τιτάνες ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον πρωταγωνιστή τους Λιανό έκαναν το 55-50, διαφορά που μπόρεσαν να κρατήσουν τελικά μέχρι το τέλος, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση σε όλα (μέχρι το 57-54 στο 49’ έφτασαν) και το 59-55 από τις βολές του Χρονόπουλου έδωσε στους «μπλε», έστω και επεισοδιακά, το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Λιανός με 32 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Νάγκετς» ξεχώρισε ο Κώστας Λατίφης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» του Γεωργίου – Χαλιωρή είχαν 20/61 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 10/17 βολές, 53 ριμπάουντ (14-39), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «ασπρόμαυρους» του Κοσσιβάκη να τελειώνουν το ματς με 16/57 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/24 βολές, 47 ριμπάουντ (16-31), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ του Βασιλειάδη.

City Titans (Χαλιωρής): Λιανός 32, Κ. Γεωργίου 5 (1), Χρονόπουλος 5, Στεργιανός 5 (1), Φιλιππής 5, Χαλιωρής 4, Χ. Γεωργίου 3 (1), Απέργης

Black Nuggets (Κοσσιβάκης): Λατίφης 14 (2), Καραθάνος 13, Χάρος 8 (2), Α. Μπελεκούκιας 5, Ταμιωλάκης 5, Βασιλειάδης 4, Θ. Μπελεκούκιας 4, Σακελλαρίου 2, Μακρής

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το εντυπωσιακό φινάλε της κανονικής διάρκειας και το ότι καμία ομάδα δεν ήθελε να φύγει από το γήπεδο αν δεν κέρδιζε. Λύσσα!