Νικολόπουλος Γρηγόριος
Σκαρπέλος Ηρακλής
Φωτίου Σταύρος
Χρονόπουλος Ιωάννης

Οι Αναλώσιμοι επέστρεψαν στις νίκες στο Summer League αφού κέρδισαν δύσκολα τους Shooting Stars με 45-41 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Για τους Αναλώσιμους το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Αλαντίν και Σκαρπέλος ενώ για τους Shooting Stars ξεχώρισαν οι Ζαφειράτος και Τσέκλημας. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 12-13 υπέρ των Αναλώσιμων.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Φωτίου, Γκουντόπουλο και Χρονόπουλο προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 18-26. Μόλις 6 πόντους πέτυχαν οι Shooting Stars με τον Γεωργόπουλο να σημειώνει τους 5.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Shooting Stars με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μηλιώνη και Νικολουδάκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 33-33, 2’ πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Νικολόπουλου κατάφερε τελικά να προηγηθεί στο 30’ με 35-33 χάρη σε δύο βολές του Γιάννη Χρονόπουλου.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η προσπάθειά τους έμεινε ημιτελής. Ο Ζαφειράτος έδωσε το... σύνθημα για την αντεπίθεση όμως οι Αναλώσιμοι με τρίποντο του Φωτίου, δίποντα του Αλαντίν και του Χρονόπουλου και βολές των Γκουντόπουλου και Καλύβα έφτασαν στη νίκη με 45-41. Οι Shooting Stars μπορεί να έχασαν ακόμη ένα παιχνίδι όμως παρουσιάζονται καλύτεροι παιχνίδι με παιχνίδι.

Mvp για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζαφειράτος με 11 πόντους (4/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/5 βολές) ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Χρονόπουλος με double double και 10 πόντους (3/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι Shooting Stars είχαν 12/51 δίποντα (23,5%), 2/15 τρίποντα (13,3%) και 11/21 βολές (52,4%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι Αναλώσιμοι είχαν 12/50 δίποντα (24%), 4/17 τρίποντα (23,5%) και 9/14 βολές (64,3%). Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Shooting Stars (Μηλιώνης): Ζαφειράτος 11, Γεωργόπουλος 9 (1), Βλάχος, Τσέκλημας 1, Μηλιώνης 9 (1), Ευαγγελινός 1, Νικολουδάκης 10 (10 ριμπ.).

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 2, Φωτίου 9 (3), Σκαρπέλος 2, Γκουντόπουλος 10 (1 τριπ., 17 ριμπ.), Καλύβας 5, Λιάσκας, Χρονόπουλος 10, Νικολόπουλος, Αλαντίν 7 (11 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ομορφο ντέρμπι με αγωνία έως και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χρήστου Λιάσκα. Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα παρκέ