Ευσταθόπουλος Κωνσταντίνος
Γιωτόπουλος Βασίλειος
Διαλελής Απόστολος
Λιάπης Νικόλαος (Dec 17)

Με το Νίκο Ρούσσο να πετυχαίνει 25 πόντους και να δίνει 7 ασίστ, οι Athens Cavabeers επέστρεψαν στις νίκες αφού επικράτησαν των Κομητών με 66-51 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ανθούσας το βράδυ της Παρασκευής.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να είναι ένα… «κλικ» καλύτεροι και να προηγούνται με 14-8. Ο Ρούσσος τα πήγε εξαιρετικός στο οργανωτικό κομμάτι με τους Μπέλση, Πατέρα και Συμσερίδη να αξιοποιούν τις ασίστ του. Για τους Κομήτες οι Αγγελής, Ευσταθόπουλος και Λιάπης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Καλύτερο από άποψη παραγωγικότητας ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Cavabeers και Κομήτες πέτυχαν από 16 πόντους και το παιχνίδι άρχιζε να γίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον.  Ο Ρούσσος με 12 πόντους έστειλε το... πρώτο μήνυμα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Καπερνόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Γιωτόπουλο και Ευσταθόπουλο, όμως θα έπρεπε να… «σφίξουν» την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα παραγωγικοί και με δράστες τους Ρούσσο, Μπέλση και Πατέρα διεύρυναν το προβάδισμά τους με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασαν οι Κομήτες με τους Λιάπη, Ευσταθόπουλο και Διαλελή να πετυχαίνουν συνολικά 12 πόντους. Το 47-36 του 3ου δεκαλέπτου έχριζε την ομάδα του Συμσερίδη φαβορί για τη νίκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Athens Cavabeers διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν στη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 66-51. Ο Ρούσσος ήταν αυτός που ουσιαστικά τράβηξε το… κουπί στην επίθεση με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να βάζουν το λιθαράκι τους σε μια σημαντική νίκη. Οι φιλοξενούμενοι για 33’ κοίταξαν τον αντίπαλο στα μάτια, όμως η έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά τους κόστισε την 1η τους νίκη το πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Ρούσσος με 25 πόντους (6/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 1/3 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λιάπης με double double και 18 πόντους (7/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/8 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/50 δίποντα (40%), 5/14 τρίποντα (35,7%) και 11/19 βολές (57,9%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/50 δίποντα (42%), 1/24 τρίποντα (4,2%) και 6/18 βολές (33,3%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Athens Cavabeers (Συμσερίδης): Ρούσσος 25 (4), Καπερνόπουλος 12, Μπέλσης 8, Πατέρας 8, Συμσερίδης 6, Βόλης 7 (1).

Κομήτες (Αγγελής): Μηζύθρας 4, Αγγελής 2, Γιωτόπουλος 7 (1), Ευσταθόπουλος 13, Διαλελής 7, Λιάπης 18.

Τι μας άρεσε: Με την παρουσία του Ρούσσου οι Cavabeers έχουν δείξει πόσο ανταγωνιστικοί είναι. Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Κομητών στα τρίποντα και στις βολές.