Παπαφώτης Χαρίσης
Ευαγγέλου Χρήστος
Γαλανάκης Δημοσθένης
Γραμματικόπουλος Αλέξανδρος

Στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Elite έφτασαν οι Alley Oυπς το βράδυ της Δευτέρας αφού επικράτησαν εύκολα του Ιχώρ με 74-48. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους από νωρίς, πήραν αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και έχτισαν διψήφια διαφορά από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Μοναδικός προβληματισμός των γηπεδούχων αποτέλεσε ο Χρήστος Ευαγγέλου που έμοιαζε ασταμάτητος για 40 λεπτά. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Αμφότερες οι δύο ομάδες παρουσίασαν καλό πρόσωπο στην έναρξη του αγώνα. Ο συνήθης ύποπτος Στέφανος Καραγιάννης έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους με 9 πόντους και ένα τρίποντο. Για τον Ιχώρ κουπί στην επίθεση τράβηξαν κυρίως οι Κώστας Κολοκυθάς και Χρήστος Ευαγγέλου με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο, τα 5 επιθετικά ριμπάουντ των Alley Ουπς σε συνδυασμό με την αργή επιστροφή των φιλοξενούμενων στην άμυνά τους έπαιξαν το ρόλο τους και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 18-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια με 4 πόντους από τον αρχηγό και ένα τρίποντο του Σπύρου Πιτσικάλη ο Ιχώρ κατάφερε να περάσει μπροστά με 18-21. Οι Alley Ουπς, όμως, με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-0 άλλαξαν πρόσωπο αλλά και τη ροή του αγώνα. Με 25 πόντους, 4 ασίστ και ποσοστό εντός παιδιάς κοντά στο 60% έχτισαν διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους. Οι Στέφανος Καραγιάννης και Βασίλης Ηλιάκης σκόραραν 6 πόντους έκαστος αλλά αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Πανδής (4π, 3 ασίστ) από τα χέρια του οποίου ξεκινούσαν όλες οι επιθέσεις. Σκορ ημιχρόνου, 43-27.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ο Στράτος Καραγιάννης ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους σκοράροντας 6 πόντους, ενώ ο Πανδής συνέχισε την καλή του εμφάνιση με 4 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κώστας Κολοκυθάς (7π)  πήρε την σκυτάλη από τον Χρήστο Ευαγγέλου αλλά οι 11 πόντοι του Ιχώρ δεν απεδείχθησαν αρκετοί για να ξανά μπει στο ματς. Η διαφορά, μάλιστα, άρχισε να φλερτάρει και με τους 20 πόντους παρά τη χαλάρωση των γηπεδούχων και την αστοχία από την περιφέρεια (0/3). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 57-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο κλειστό του Κάρβουνου οι Alley Ουπς δεν θέλησαν να μπουν σε περιπέτειες, εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και με τον Στέφανο Καραγιάννη να προσθέτει ακόμα 9 πόντους στο λογαριασμό του καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Ωστόσο, λύση στο μαρκάρισμα του Χρήστου Ευαγγέλου εξακολουθούσε να μην υπάρχει. Ο αρχηγός του Ιχώρ συνέχισε να παλεύει μόνος του με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Η κλεψύδρα, όμως, είχε σχεδόν αδειάσει και έτσι οι Alley Ουπς έφυγαν από το Περιστέρι με μία ακόμα σπουδαία νίκη.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 16/22 βολές (72,7%), 26/53 δίποντα (49,1%) και 2/14 τρίποντα (14,3%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 βολές (47,8%), 14/46 δίποντα (30,4%) και 3/10 τρίποντα (30,0%). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 24 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 βολές (70,0%), 7/11 δίποντα (63,6%) και 1/3 τρίποντα (33,3%). Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε φυσικά ο Χρήστος Ευαγγέλου με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 βολές (41,7%) και 7/16 δίποντα (43,8%). Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος): Φωτόπουλος 7 (5 ριμπ., 2 κλεψ., 2 μπλοκ), Ηλιάκης 11 (1 τρ., 2 ασίστ), Πανδής 13 (6 ριμπ., 7 ασίστ, 3 κλεψ.), Καραγιάννης Στεφ. 24, Καραγιάννης Στρ. 10 (8 ριμπ.), Ταμιωλάκης 5 (13 ριμπ., 2 ασίστ), Οικονομάκος 2 (3 ριμπ.), Μαζιώτης, Μενδρινός 2.

Ιχώρ (Μπάστας): Κολοκυθάς 14 (1 τρ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Πιτσικάλης 6 (2 τρ., 4 ριμπ.), Πετρίδης, Σταμάτης 1 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Τσαμπράς 8 (2 κλεψ.), Παπαφώτης (3 ριμπ.), Ευαγγέλου 19, Γιαννόπουλος, Γαλανάκης, Γραμματικόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ότι παρά τις ήττες το κλίμα στην ομάδα του Ιχώρ παραμένει εξαιρετικό.

Τι δεν μας άρεσε: Ότι οι Alley Ουπς, αν και ομάδα γνωστή για την καλή αμυντική της λειτουργία, δε βρήκε λύση απέναντι στον Χρήστο Ευαγγέλου.