Πολύδωρος Ηλίας
Σιδέρης Σωτήριος
Αγγέλης Σπυρίδων
Παπαϊωάννου Ιωάννης

Εντάξει, δεν ταιριάζει ακριβώς το λήμμα στην περίπτωσή μας, αλλά θα το οδηγήσουμε εκεί που πρέπει. Στο ότι οι Galatsiers δηλαδή με τις προσθήκες που έκαναν στο Summer League έχουν πλέον περισσότερες επιλογές και δυνάμωσαν σε ρακέτα και οργάνωση παιχνιδιού, κερδίζοντας δύσκολα τη Remal Madri σε ένα ματς με πολλά φάουλ.

Τα Ρεμάλια μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ο Αγγελής (9 π.) με δύο τρίποντα, έχοντας και τις βοήθειες από Πλιάτσικα (4 π.), Πολύδωρο (11 π. / 14 reb) έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στο πεντάλεπτο (5-13), με τους Γαλατσίερς να ζεσταίνονται μειώνοντας στον πόντο μέχρι το 9’ (14-15) από τις προσπάθειες των Σπυρόπουλου (7 π. / 10 reb), Γιώργου Τυπάλδου (10 π. / 3 ασίστ), Σαουσόπουλου (5 π.) και Αχιλλέα Τυπάλδου (5 π. / 5 reb), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-18 για τη Remal από τρίποντο του Σιδέρη (5 π.).

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να κλείσουν καλύτερα την άμυνά τους, περνώντας μπροστά στο 15’ (20-18) με σουτ των Μπεράτη (5 π. / 8 reb), Σπυρόπουλου, Σαουσόπουλου και Παπακώστα (16 π. / 8 reb), με τον τελεταίο να αρχίζει τα τρίποντα στη συνέχεια (έβαλε 2 μέχρι το ημίχρονο) και με τη συμβολή των Σπυρόπουλου, Γιώργου Τυπάλδου το ημίχρονο έληξε στο 35-25, αφού οι Madriλένοι έχασαν τον ρυθμό τους, το παιχνίδι είχε αρκετές διακοπές για φάουλ και μόνο οι Πίτσικος (5 π. / 9 reb), Σιδέρης, Παπαϊωάννου (3 π. / 5 reb) κατάφεραν να βρουν στόχο.

Τα φάουλ συνεχίστηκαν στις άμυνες των δύο ομάδων και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός χάθηκε τελείως, με τους Γιώργο Τυπάλδο, Παπακώστα να σκοράρουν για τους γηπεδούχους στο... φτωχό 6-7 επί μέρους εκείνου του διαστήματος, ενώ τα Ρεμάλια μείωσαν ελάχιστα από τις βολές των Πολύδωρου, Καμολίκη (3 π.) και ένα καλάθι του Super Mario έκαναν το 41-32 με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, έχοντας από τη μία τους «μαύρους» να προσπαθούν να γυρίσουν το παιχνίδι με τους Πολύδωρο, Αγγελή, Παπαϊωάννου φτάνοντας μέχρι το -6 στο 39’ (47-41), όμως οι «πράσινοι» με δικές τους βολές κράτησαν τελικά τον έλεγχο και οι Παπακώστας, Σαουσόπουλος έκαναν το τελικό 51-41 που έδωσε την 3η νίκη (είναι και μία στα χαρτιά) στην ομάδα του... νέου κόουτς Μπούρου.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Άγγελος Παπακώστας με 16 πόντους (3/9 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, με τον Γιαννάκη Σπυρόπουλο - φορώντας επιτέλους πράσινα – να έχει 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τα Ρεμάλια ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Γαλατσίερς είχαν 11/24 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 14/32 βολές, 43 ριμπάουντ (6-37)7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ του Ρουσσιά, ενώ οι Ρεμαλαίοι τελείωσαν το ματς με 9/37 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 14/29 βολές, 40 ριμπάουντ (14-26), 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ του Αγγελή.

Galatsiers (Μπούρος): Παπακώστας 16 (3), Γ. Τυπάλδος 10 (1), Σπυρόπουλος 7, Α. Τυπάλδος 5 (1), Σαουσόπουλος 5, Μπεράτης 5, Ρουσσιάς 2, Δεφίγγος 1

Remal Madri (Κουσιορής): Πολύδωρος 11, Αγγελής 9 (2), Πίτσικος 5, Σιδέρης 5 (1), Πλιάτσικας 4, Παπαϊωάννου 3, Καμολίκης 3, Πρίφτης 1, Δημητρίου, Κουσιορής

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πρώτο δεκάλεπτο όπου το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, μπήκαν πολλά σουτ και από τις δύο πλευρές και φάνηκε πως θα δούμε ματσάρα, όμως μετά έγιναν πολλές διακοπές.