Βαταλίδης Θεόδωρος
Κέκης Χάρης
Παύλου Δημήτριος
Παπαθωμάς Παναγιώτης

Σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, οι Detroit Pitsones επικράτησαν των Sharks με 50-48. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο με τον Παύλο Κουμπουλή να σημειώνει το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση 4.7'' πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά μετά το πρώτο μισό δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση γνωρίζοντας την ήττα.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο και του Pitsones να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 14-12. Κέκης και Κοτταρίδης βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα χαρίζοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Sharks με τους Κανδαράκη και Μακαλιά έμειναν σε απόσταση βολής με τις δύο ομάδες να έχουν ως πρωταρχικό στόχο να περιορίσουν τα ατού του αντιπάλου.

Άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με την λήξη του ημιχρόνου με 29-25. Η μπάλα πέρασε στον ψηλό της ομάδας Στάθη Σελίμη ο οποίος μαζί με τους Κανδαράκη, Ευαγγελίου και Καραγκούνη γύρισαν το momentum της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στην επίθεση με αποτέλεσμα να κυνηγούν πλέον στο σκορ.

Αποφασισμένοι να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση οι Detroit Pitsones έπαιξαν εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας μόλις 7 πόντους την ώρα που οι ίδιοι με τους Κέκη, Βαταλίδη, Β. Κουμπουλή και Κοτταρίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 40-36. Οι ''καρχαρίες'' δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και πλέον θα έπρεπε να αλλάξουν plays ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς εκτυλίχθηκε στα τελευταία λεπτά με τους Κοτταρίδη και Καραγκούνη να παίρνουν μεγάλα σουτ και το ματς να είναι ισόπαλο 18'' πριν τη λήξη. Κάπου εκεί ο Παύλος Κουμπουλής μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε σημείωσε το καλάθι που χάρισε την πρώτη νίκη της ομάδας του στο Summer League, με τους παίκτες των Pitsones να γίνονται ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου με το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Βαταλίδης με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σελίμης με 9 πόντους, 11 ριμπάουτ και 3 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/29 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 6/11 βολές, μάζεψαν 40 (13-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 3/8 βολές, μάζεψαν 40 (13-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές ενώ υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Sharks (Ευαγγελίου): Σελίμης 9, Κατσίπης 3, Κανδαράκης 11, Ευαγγελίου 9, Μακαλιάς 8, Καραγκούνης 8, Γιάνναρος.

Detroit Pistones (Βαταλίδης): Κοσμάς 4, Παπαθωμάς, Ζουρελίδης, Κοτταρίδης 13, Παύλου, Τσελέντης, Κουμπουλής Π. 4, Κουμπουλής Β. 4, Βαταλίδης 13, Κέκης 12.

Τι μας άρεσε: Ματς θρίλερ είδαμε στο Μαζαράκη με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη καθαρού μυαλού των Sharks στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.