Κόκκαλης Χρήστος
Χασαπόπουλος Χρήστος
Μανώλης Γεώργιος
Ρώμας Ευάγγελος (Dec17)

Με τον Χρήστο Κόκκαλη να σημειώνει 24 πόντους και να κατεβάζει 16 ριμπάουντ,οι Athens Pistols επικράτησαν στο ματς με τις Πρόκες με 52-37. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά και παρά το γεγονός πως μάζεψαν 10 παραπάνω ριμπάουντ γνώρισαν την ήττα όντας αρκετά άστοχοι.

ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Athens Pistols να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 10-8. Καρνάβας και Κόκκαλης με 4 πόντους έκαστος βοήθησαν την ομάδα να πάρει το ψυχολογικό αβαντάζ, την ώρα που η αμυντική προσήλωση ήταν υποδειγματική. Οι Πρόκες έμειναν σε απόσταση βολής χάρη στις εμπνεύσεις των Αρσενικού και Σπυρόπουλου.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να μπουν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 30-18. Ασταμάτητος ο Κόκκαλης σημείωσε 12 πόντους και μαζί με τους Μπαλωμένο και Ρώμα έκαναν την διαφορά στην επίθεση της ομάδας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προβληματίζουν επιθετικά με τις λύσεις περιορισμένες και τους Αρσενικό και Σπυρόπουλο να προσπαθούν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους για τη δύσκολη συνέχεια.

Διψήφια διαφορά διατήρησαν οι Pistols με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να μπουν στην τελευταία περίοδο με μαξιλαράκι δεκατεσσάρων πόντων, 42-28. Ο Ρώμας με 5 πόντους έδωσε λύσεις με τον Κόκαλη να προσθέτει 4 και τον Βρυώνη 3. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Δαρειώτη, Σαουσόπουλου και Σπυρόπουλου, η διαφορά είχε ανοίξει.

Με σωστή διαχείριση και τον Κόκκαλη σε τρελά κέφια, οι Athens Pistols χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα έφτασαν στο τελικό 52-37. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας δίκαια στο ροζ φύλλο. Οι γηπεδούχοι που ήταν μόλις πέντε στην αποστολή, είχαν αρκετά νεκρά διαστήματα και όντας αρκετά άστοχοι γνώρισαν την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Κόκκαλης με 24 πόντους και 16 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αρσενικός με 12 πόντους και 28 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/62 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 5/14 βολές, μάζεψαν 54 (28-26) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/46 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 2/4 βολές, μάζεψαν 44 (8-36) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Πρόκες (Μπούρος): Ανδρουλάκης 6, Σαουσόπουλος 5, Δαρειώτης 3, Αρσενικός 12, Σπυρόπουλος 11.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μανώλης 4, Μπαλωμένος 3, Καρνάβας 7, Ρώμας 9, Χασαπόπουλος, Βρυώνης 5, Κόκκαλης 24.

Τι μας άρεσε: Σπουδαία εμφάνιση από τον Χρήστο Κόκκαλη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Προκών σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.