Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Athens DeadbeatsTerroristas
1Νίκες1
90Πόντοι86
Development 2 League A_B 2017-201810/02/2018Athens Deadbeats - Terroristas51 - 46
Development 2 League A_B 2017-201829/10/2017Terroristas - Athens Deadbeats40 - 39

Καρδάσης Γεώργιος (Dec17)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις του σκορ, οι Athens Deadbeats επικράτησαν δύσκολα των Terroristas με 51-46 στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League, παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς!

Από νωρίς οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, αφού με τον Μουστάκα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες του Μηνδρινό και Μπότση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, προηγούνταν με 15-9. Ο Λίτινας πάλευε να κρατήσει τους Terroristas κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, σημειώνοντας 4 πόντους, ενώ μέσα από το ζωγραφιστό ευστόχησαν οι Στράτης και Μαυρίδης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, καθώς με τους Λίτινα(5π), Παγώνα (4π), Τσιαούση (3π) και Μαυρίδη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι "Τρομοκράτες" πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 22-24. Ωστόσο, οι Athens Deadbeats δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη για το πρώτο ημίχρονο και με 6 πόντους από το δίδυμο Μπιτσακτσή-Μηνδρινού, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24!

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Deadbeats μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με τον Μπότση να ηγείται της επίθεσης με 5 πόντους, πήραν αέρα 7 πόντων, 34-27, 5:30 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την ομάδα του Παπαπαναγιώτου, καθώς με προσωπικό show του Λίτινα με 8 πόντους, πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 34-36. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι γηπεδούχοι έκλεισαν κάποιο δεκάλεπτο με το τιμόνι στα χέρια τους, 38-36, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Μηνδρινού - Μανιαδάκη μέσα από την ρακέτα!

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς παρακολουθήσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Athens Deadbeats να αντέχουν στην πίεση των αντιπάλων και με κορυφαίο τον Μηνδρινό με 5 πόντους, αλλά και δίποντα των Μπιτσακτσή και Μπότση, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 51-46. Ο Κονοφάος πάλευε για τους ασπρόμαυρους στο φινάλε, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τσιαούσης με 3, χωρίς όμως να φτάνουν τελικά στους Terroristas!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/21 βολές (42,9%), 18/52 δίποντα (34,6%) και 2/13 τρίποντα (15,4%). Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/17 βολές (70,6%), 11/52 δίποντα (21,1%) και 4/29 τρίποντα (13,8%). Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 κόψιμο.

Κορυφαίος των Athens Deadbeats ο εμβληματικός αρχηγός Δημήτρης Μουστάκας με 9 πόντους, έχοντας 3/3 βολές (100%), 3/5 δίποντα (60%) και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 1 ριμπάουντ και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των Terroristas ο Ζαχαρίας Λίτινας με 19 πόντους, 5/6 βολές (83,3%), 1/5 δίποντα (20%) και 4/15 τρίποντα (26,7%). Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Athens Deadbeats ( Μηνδρινός): Χατζηγεωργίου 1 (7 ριμπ, 1 κλεψ), Γεωργαλάς 4 (8 ριμπ), Μανιαδάκης  7 (1 τριπ, 2 ασίστ, 1 κλεψ), Μπιτσακτσής 8 (1 τριπ, 9 ριμπ, 3 τάπες), Τζίκας, Μπότσης 8 (10 ριμπ, 2 ασίστ, 1 κλεψ), Μηνδρινός 14 (7 ριμπ, 4 ασίστ, 3 κλεψ), Μουστάκας 9, Πρεβενιός, Μικαελιάν

Terroristas (Παπαπαναγιώτου): Μαυρίδης 6 (9 ριμπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ), Στράτης 2 (9 ριμπ), Κουτούβαλης 2 (6 ριμπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ), Παπαδήμας, Κρασσάς (1 κλεψ), Παγώνας 8 (10 ριμπ, 1 ασίστ), Τσιαούσης 5 (13 ριμπ, 1 τάπα), Λίτινας 19 (4), Κονοφάος 4, Καρδάσης

Τι μας άρεσε: Παρά το χαμηλό σκορ, οι δύο ομάδες μας πρόσφεραν ωραίο μπάσκετ, με απρόβλεπτο φινάλε!