Βασιλούδης Στέλιος
Τσακαρισιάνος Χριστόφορος
Καπέλης Αθανάσιος
Τσάντζος Νικόλαος

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα οι  Pistachios επικράτησαν των Butchers με 54-50. Το ματς ήταν κλειστό με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν μόλις 6 πόντους και με τους Κακιώνη, Καπέλη και Κοντογιάννη να επωμίζονται το επιθετικό βάρος έφτασαν στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση με αποκορύφωμα τα τελευταία λεπτά όπου δεν μπορούσαν να βρουν σκορ με κανένα τρόπο και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Τζουβάρα και Βιδάκη γνώρισαν την ήττα.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι Pistachios και με όπλο την σφιχτή τους άμυνα έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-6. Κοντογιάννης, Καπέλης και Λάμπρου βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι βοηθώντας την ομάδα να χτίσει διαφορά. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση στα πρώτα λεπτά με τον Τζαβάρα μοναδική αξιόπιστη λύση στο σημείο εκείνο.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Butchers μεταμορφωμένους προς το καλύτερο να παίζουν καλά στην άμυνα και να φέρνουν στο ημίχρονο τούμπα το ματς, 28-26. Φωτεινός, Κατεργαράκης, Βιδάκης και Τζαβάρας ανέβασαν την απόδοσή τους κάτι που είχε ως συνέπεια την καλύτερη λειτουργία ολόκληρης της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πιάσουν τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να δουν τον αντίπαλο να τους προσπερνά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Butchers να διατηρούν το ισχνό προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, 44-42. Αλεξάνδρου και Πόθος έδωσαν λύσεις στην επίθεση με τους Βιδάκη και Τζαβάρα να συνεχίζουν την καλή τους επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Οι Pistachios έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση με τους Τσακαρισιάνο, Λάμπρου και Κακιώνη να δίνουν λύσεις, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν όλο τους τον εγωισμό και με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα να φτάνουν στο τελικό 54-50. Η τριπλέτα Κακιώνη - Καπέλη - Κοντογιάννη έκανε την διαφορά στην επίθεση της ομάδας με την άμυνα ειδικά στο τέλος να παίρνει άριστα 10. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν να ελέγχουν το ματς αλλά το black out στην τελευταία περίοδο δεν τους επέτρεψε να πάρουν κάτι παραπάνω από το ματς.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Κακιώνης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βιδάκης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 15/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 11/16 βολές, μάζεψαν 42 (13-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/34 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 4/13 βολές, μάζεψαν 44 (13-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Butchers (Λογοθέτης): Κατεργαράκης 6, Κωστάκης, Τζαβάρας 10, Βιδάκης 12, Αλεξάνδρου 6, Πόθος 6, Τριαντόπουλος, Δημητράκης 1, Ανδρεαδάκης 4, Φωτεινός 5.

Pistachios (Κακιώνης): Τσόντζος 2, Κουνέλης, Φλάσκος 2, Λάμπρου 6, Κακιώνης 11, Καπέλης 13, Κοντογιάννης 12, Τσακαρισιάνος 5, Βασιλούδης 3.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Pistachios στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα έσπασαν οι Butchers από την περιφέρεια με 3/21 (14.3%).