Πολύδωρος Κωνσταντίνος
Φωτίου Σταύρος
Χρηστακάκος Σωτήριος
Χρονόπουλος Ιωάννης

Οι Αναλώσιμοι στο Χειμερινό Πρωτάθλημα βρίσκονταν μεταξύ τελευταίας και προτελευταίας θέσης. Η πορεία τους στο Summer League μας θυμίζει χωρίς υπερβολή την πορεία της περσινής ποδοσφαιρικής Λέστερ. Το συγκρότημα του Νικολόπουλου έκανε ακόμα ένα «θαύμα» αφού κέρδισε και τα ΠιStoliα στο κλειστό του Κολωνού και πήρε την πρόκριση για το Final Four της Summer Development League.

Οι Αναλώσιμοι μπορεί να έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στο ματς με τους Χρηστακάκο και Γκουντόπουλο να σκοράρουν πίσω από την γραμμή των 6.75 (10-3), όμως τα ΠιStoliα κατάφεραν να αντιδράσουν και με καλάθια των Γιώργου και Ρωμανού Ιωαννίδη προηγήθηκαν στο 10’ με 16-13.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία κι αυτό φάνηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τρίποντες βόμβες του Λιόλιου, του Παπαδιονυσίου και του Γ. Ιωαννίδη οι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-6, όντας στο +10 (29-19) στο τέλος του ημιχρόνου. Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασαν οι Αναλώσιμοι στην δεύτερη περίοδο με τους Χρονόπουλο, Ανδρέου και Γκουντόπουλο να πετυχαίνουν τους 6 πόντους της ομάδας τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Αναλώσιμοι έκαναν πάλι το... «θαύμα» τους και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 41-41 με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Ο Γρηγόρης Νικολόπουλος σαν άλλος Ρανιέρι έδινε εντολές από τον πάγκο ενώ ο Φωτίου σαν άλλος Βάρντι τράβηξε το... κουπί στην επίθεση της ομάδας του. Τα ΠιStoliα μπορεί να είχαν επηρεαστεί από την εξέλιξη του παιχνιδιού όμως με καλάθια του Βούλγαρη και του Λιόλιου έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα ΠιStoliα πήραν ξανά το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (47-45), όμως οι Αναλώσιμοι απέδειξαν πως στο φετινό Summer League δεν αστειεύονται. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χρονόπουλο και Φωτίου, η ομάδα του Νικολόπουλου κατάφερε να τρέξει ένα σερί 3-11 και να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 50-56. Με τη νίκη αυτή οι Αναλώσιμοι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Summer League εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Γιουγκοπιάστηκα.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Χρόνοπουλος με 8 πόντους (3/11 δίποντα, 2/3 βολές, 19 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βούλγαρης με 9 πόντους (4/8 δίποντα, 1/4 βολές, 16 ριμπάουντ). Τα ΠιStoliα είχαν 12/40 δίποντα (30%), 6/17 τρίποντα (22,2%) και 8/13 βολές 61,5%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι Αναλώσιμοι είχαν 13/45 δίποντα (28,8%), 7/35 τρίποντα (20%) και 9/20 βολές (45%). Μάζεψαν 59 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

ΠιStoliα (Λιόλιος): Κοτσακάς, Γ. Ιωαννίδης 15 (2 τριπ., 11 ριμπ.), Ρ. Ιωαννίδης 11 (1), Βούλγαρης 9, Γιαννουλάκης 2, Λιόλιος 8 (2), Παπαδιονυσίου 3 (1), Λιανάς 2.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 3 (1), Φωτίου 15 (3), Πολύδωρος 6, Γκουντόπουλος 11 (1), Καλύβας 4, Χρηστακάκος 6 (2), Χρονόπουλος 8, Νικολόπουλος, Ανδρέου 3 (10 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Οι Αναλώσιμοι έχουν κερδίσει τον σεβασμό όλων με την απόδοσή τους. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Τι δεν μας άρεσε: Το black out των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο.