Πατάγιας Βασίλειος
Τσάνταλης Νικόλαος
Κοέν Μιχαήλ
Παπαζαφειρόπουλος Γεώργιος

Δουλειά του είναι να παίρνει τα καλύτερα υλικά και να δημιουργεί φανταστικά πιάτα. Ο Στέργιος Πατσάκας κάνει κάτι αντίστοιχο στην Arch καθώς έχει καταφέρει να φτιάξει μια μηχανή που ισοπεδώνει όποιον βρει στο διάβα της παίζοντας παράλληλα πολύ καλό μπάσκετ. Τελευταίο της θύμα η Γιουγκοπιάστηκα με σκορ 78-57. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για 12 λεπτά, αλλά μετά υπήρχε μόνο Arch  στο παρκέ με συνέπεια η διαφορά να πάρει διαστάσεις στο τέλος.

Πολύ δυνατά όπως σε κάθε τους ματς μπήκαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν σκοράροντας 22 πόντους να προηγηθούν με 6 στο τέλος της περιόδου. Κούζας και Κλιμαντήρης έκαναν την διαφορά στην επίθεση και η ομάδα έδειξε να βρίσκει ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τους Τσάνταλη, Παπαγεωργίου και Σακαρέλο, αλλά για να κοντράρουν τον αντίπαλο χρειαζόταν μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση.

Και ενώ η Γιουγκοπιάστηκα έδειξε σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας στον πόντο 8 λεπτά πριν το ημίχρονο, η Arch γύρισε το διακόπτη κλείνοντας το ημίχρονο στο +17, 47-30. Ο Κούζας ήταν εξαιρετικός, διάβασε σωστά την άμυνα του αντιπάλου, έτρεξε όταν έπρεπε και μοίρασε καταλλήλως το παιχνίδι ώστε η ομάδα να χτίσει διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι με αρκετά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους παρουσίασαν πολλά προβλήματα στο να περιορίσουν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε ο αντίπαλος και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Τσάνταλη και Παπαγεωργίου η διαφορά άνοιξε επικίνδυνα.

Συνέχισαν να φέρουν χτυπήματα στον αντίπαλο οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να βάλουν πρόωρο τέλος στο ματς εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 πόντους, 68-46. Οι ψηλοί της ομάδας Κλιμαντήρης και Στεφόπουλος έκαναν πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Πρωτόγερο να παίρνει με την σειρά του περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες σημειώνοντας 4 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Κανάρη, Κοέν και Παπαγεωργίου είδαν την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα και το μόνο που τους έμενε ήταν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με συνοπτικές διαδικασίες και προσφέροντας όμορφο θέαμα η Arch έφτασε στην 5η νίκη της στο πρωτάθλημα σε έναν όμιλο φωτιά. Το τελικό 78-57 αποδίδει πλήρως τα όσα είδαμε στο παρκέ με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους, να έχουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και δίκαια να φτάνουν σε ακόμη μια νίκη. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι για 12 λεπτά, αλλά όταν ο αντίπαλος άνοιξε την διαφορά δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις ώστε να επιστρέψουν γνωρίζοντας την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Κλιμαντήρης με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσάνταλης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 25/56 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 16/22 βολές, μάζεψαν 43 (16-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 5/12 βολές, μάζεψαν 29 (7-22) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Arch (Πατσάκας): Σολδάτος 9, Στάθης 2, Πρωτόγερος 5, Κλιμαντήρης 21, Λαύκας 10, Στεφόπουλος 8, Λαγουρός, Διακονικολάου 7, Κούζας 16.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Μπαντράς 1, Παπαζαφειρόπουλος, Πουριέζης 4, Πατάγιας 2, Παπαγεωργίου 19, Τσάνταλης 18, Γιαννόπουλος 2, Κοέν 3, Σακαρέλος 3, Κανάρης 5.

Τι μας άρεσε: Πολλές λύσεις στην επίθεση για την Arch με 3 παίκτες διψήφιους.

Τι δεν μας άρεσε: Μεγαλύτερη αντίσταση περιμέναμε από την Γιουγκοπιάστηκα.