Λάσπας Γεώργιος
Κοβάτσος Παναγιώτης
Μοσκόφογλου Βασίλειος
Χριστόπουλος Πέτρος

Για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Master Leagye στο κλειστό του Περιστερίου οι Dogg Pound φιλοξένησαν τους Phoenix Bums σε ένα ντέρμπι, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν ρεκόρ 4-4. Τελικά ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση και νικήτρια ανακηρύχθηκε η παρέα του Φυσερού με 53-51.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Bums να έχουν τον έλεγχο, καθώς οι Αλέξανδρος Φραγκάκης και Μοίρας σκόραραν απατώντας στους μοναδικούς πόντους του Ιατρού στο παρκέ, για λογαριασμό των «μαύρων». Το 5-10 έδωσε το δικαίωμα στο Phoenix να βάλει βάσεις για κάτι δυνατό.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό, αφοί οι παίκτες του Φυσερού έσφιξαν την άμυνα τους, αλλά έκαναν πιο απλές τις επιλογές τους στην επίθεση. Ιατρού, Ζαμπούρας και Φυσερός έκαναν «πάρτι» και μοναδικές τους απειλές οι Μπαλτζόγλου και Χριστόπουλος κράτησαν «ζωντανούς» τους Dogg Pound. Αποτέλεσμα περιόδου 14-10 και οι ομάδες στο ημίχρονο με σκορ 19-20.

Στo 3o μέρος πρωταγωνιστικό ρόλο είχε κυρίως ο Ιατρού, ενώ η ομάδα από την «Αριζόνα» στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο του παιχνιδιού, σκόραρε με τους Μοίρα, Χριστόπουλο και Μοσκόφογλου. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν λίγο παραπάνω και έφεραν τον αγώνα στα ίσια. Ο Ηλίας Φραγκάκης ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους Bums ενώ οι Ιατρού και Βαλαχής κράτησαν την ομάδα τους «ζωντανή» στην διεκδίκηση της νίκης. Το σκορ έκλεισε στο 11-12 και οι δυο ομάδες πήγαν στο έξτρα πεντάλεπτο με το αποτέλεσμα να είναι στο 46-46.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι πέτυχαν 7 βολές, με τους Μπαρλά, Φυσερό και Βαλαχή να χαρίζουν τη νίκη κόντρα στους Bums, οι οποίοι δεν κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικό σκορ, 53-51.

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Βαγγέλης Ιατρού με 27 πόντους (11/16 βολ., 5/16 διπ., 2/7 τριπ.), μάζεψε 13 ριμπάουντ (11-2), είχε 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 42’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Φραγκάκης με 11 πόντους (0/3 βολ., 4/5 διπ., 1/4 τριπ.), μάζεψε 11 ριμπάουντ (6-5), είχε 3 κλεψίματα και 1 λάθος, σε 33’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 21,9% στα δίποντα (19/41), με 15,8% στα τρίποντα (3/19) και 59,1% στις βολές (26/44). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, 11 κλεψίματα και 6 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 36,5% στα δίποντα (23/63), επίσης 6,7% στα τρίποντα (1/15) και 18,2% στις βολές (2/11). Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, επίσης είχαν 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 τάπες και 11 λάθη.

Dogg Pound (Φυσερός): Ιατρού 27 (2), Γιατράκος 2, Φυσερός 5, Πολυχρονόπουλος, Μπαρλάς 7 (1), Βαλαχής 7, Ζαμπούρας 5.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Φραγκάκης 11 (1), Γεροντής, Μπαλτζόγλου 7, Μοίρας 10, Φραγκάκης 4, Λάσπας 2, Κοβάτσος 3, Μοσκόφογλου 6, Χριστόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένας αγώνας ο οποίος κρίθηκε στο σουτ, μετά από παράταση!

Τι δε μας άρεσε: Η πολύ γκρίνια που υπήρχε στο παρκέ...