Δαρδάνης Θέμης
Γεωργιόπουλος Αθανάσιος
Παπαβασιλείου Ιωάννης
Αλιμπέρτης Κωνσταντίνος (Dec16)

Οι Pourangers επέστρεψαν στις νίκες στον 2ο όμιλο της Development League αφού επικράτησαν των Rep-Eat με 42-62 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου.

Οι Pourangers ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τα νέα τους μεταγραφικά αποκτήματα (Αλιμπέρτης, Πολυχρονόπουλος) προηγήθηκαν με 7-12, 2 λεπτά πριν το δεκάλεπτο. Οι Rep-Eat από την άλλη μεριά δυσκολεύτηκαν απέναντι στην καλή άμυνα του αντιπάλου και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 11-16 στο 10’.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν κι άλλο την διαφορά με τους Μαμάκο, Κονδύλη και Μαρκόπουλο (18-21), όμως η ομάδα του Αλευρά μ’ ένα σερί 11-5 κατάφερε να βρεθεί στο 9 (23-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι «κίτρινοι» με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κασιμάτη και Λατάνη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (33-32), 6 λεπτά πριν το δεκάλεπτο. Η… απάντηση των Pourangers δεν άργησε να έρθει. Με τον Πολυχρονόπουλο να συνεχίζει να βοηθάει επιθετικά την ομάδα και τον Δαλίτσικα να συνεισφέρει στο αμυντικό κομμάτι, οι Pourangers κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +7 (38-45).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας αφού οι Rep-Eat δεν πέρασαν ποτέ στο παρκέ. Η ομάδα του Αλευρά έκανε ότι ήθελε και με επιμέρους σκορ 4-17 (!) έφτασε στη νίκη με το επιβλητικό 42-62. Ο Αλιμπέρτης πέτυχε ακόμη 4 πόντους ενώ οι Μπούτσης, Παπαβασιλείου και Γεωργιόπουλος προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας. Οι γηπεδούχοι δεν θύμισαν σε κανένα σημείο του αγώνα την ομάδα του Basketaki Cup και έτσι η ήττα ήρθε δίκαια γι’ αυτούς.

Mvp για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαρκόπουλος με double double και 10 πόντους (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ) ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπούτσης με 15 πόντους (5/7 δίποντα, 5/8 βολές). Οι Rep-Eat είχαν 11/43 δίποντα (25,6%), 4/22 τρίποντα (18,2%) και 8/17 βολές (47,1%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι Pourangers είχαν 21/47 δίποντα (44,7%). 3/12 τρίποντα (25%) και 11/22 βολές (50%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Rep-Eat (Μορφόπουλος): Τετρίγκας, Κρομύδας, Νικολόπουλος, Λατάνης 6 (2), Κουτσαρίδης 1, Καραλάκης 1, Μορφόπουλος, Τριανταφυλλίδης 3 (1), Μαμάκος 7, Κονδύλης 6, Μαρκόπουλος 10 (1), Κασιμάτης 8 (11 ριμπ.).

Pourangers (Αλευράς): Αλιμπέρης 11, Πολυχρονόπουλος 17 (2), Δαλίτσικας 8, Παντελεάκης 4, Γεγάκης, Παπαβασιλείου 3 (1), Δαρδάνης, Γεωργιόπουλος 4, Στρατόπουλος, Μπούτσης 15.

Τι μας άρεσε: Οι Pourangers με την εμφάνισή τους, μας θύμισαν και πάλι την ομάδα των πρώτων αγωνιστικών. Θετικό και το ντεμπούτο για τους Αλιμπέρτη – Πολυχρονόπουλο, οι οποίοι φαίνεται πως θα βοηθήσουν σημαντικά την ομάδα.

Τι δεν μας άρεσε: Η προβληματική εμφάνιση των Rep-Eat και τα ποσοστά ευστοχίας τους σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.