Φίλιππας Ευάγγελος
Ταμιωλάκης Μιχαήλ
Σέλιτας Κωνσταντίνος
Nemanja Jovanovic

Τo 3/3 στο Summer League έκαναν οι Tifosi αφού επικράτησαν με 85-73 των Black Nuggets σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου. Οι «μαχητικοί» Nuggets μπορεί να δυσκόλεψαν τους «Ιταλούς» όμως ο Λευτέρης Κανδηράκης με τρίποντες «βόμβες» χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Tifosi ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι αφού με τρίποντα του Μεντή και του Κανδηράκη προηγήθηκαν 14-8. Οι «Σελίτας και Φίλιππας έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα των Nuggets, όμως το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε στο -1 (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Nuggets ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με μπροστάρη τον Σελίτα έτρεξαν ένα σερί 6-19, όντας στο +12 (26-38), 3:30 πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μετά το time out, σοβαρεύτηκαν στην άμυνα ενώ στην επίθεση με μπροστάρηδες τους Μπονάτσο, Μεντή και Γ. Κάρμα έφεραν «τούμπα» το ματς, όντας στο +1 (41-40) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Tifosi. Η ομάδα του Ανθούλη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-13 χτίζοντας διαφορά ασφαλείας (64-53) με την 30 αγωνιστικών λεπτών. Ο Γ. Κάρμας σκόραρε από μακρινή και μέση απόσταση, ο Κανδηράκης σκόραρε δις πίσω από την γραμμή των 6.75 ενώ ο Μπονάτσος κυριάρχησε στο ζωγραφιστό. Για τους φιλοξενούμενους ο Σελίτας ήταν αυτός που ξεχώρισε και πάλι, έχοντας συμπαραστάτες τους Ταμιωλάκη και Θ. Μπελεκούκια.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία αφού οι Tifosi διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με 85-73. Πρόσωπο του δεκαλέπτου φυσικά ο Λευτέρης Κανδηράκης με 4 νέα τρίποντα φτάνοντας τα 10 συνολικά. Οι Nuggets δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας φυσιολογικά την ήττα. Με τη νίκη αυτή οι Tifosi βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-0, αφήνοντας τους Black Nuggets στο 0-2.

Mvp για τους νικητές ήταν ο Κανδηράκης με 30 πόντους (10/20 τρίποντα) ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Σελίτας με double double και 34 πόντους (12/21 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι Tifosi είχαν 18/38 δίποντα (47,3%), 14/40 τρίποντα (35%) και 7/12 βολές (58,3%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι Black Nuggets είχαν 23/45 δίποντα (51,1%), 6/19 τρίποντα (31,6%) και 9/13 βολές (69,2%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Tifosi (Ανθούλης): Σακαντάνης 4, Στιβακτάς 2, Κανδηράκης 30 (10), Γ. Κάρμας 10 (1), Χριστοδουλόπουλος 2, Αθανασίου, Χ. Κάρμας, Μάρκου 5, Μπονάτσος 21 (13 ριμπ.), Μεντής 11 (2).

Black Nuggets (Οικονομόπουλος): Σελίτας 34 (2), Nemanja 3, Θ. Μπελεκούκιας 7 (1), Α. Μπελεκούκιας 6, Φίλιππας 13 (1), Ταμιωλάκης 10.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Κανδηράκη και του Σελίτα. Παρακολουθήσαμε μια μεγάλη μονομαχία.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Black Nuggets.