Αλειφέρης Ηλίας
Κουτετές Ελευθέριος
Καραγιαννίδης Μιλτιάδης
Χονδρογιάννης Μιχαήλ (Dec17)

Έχοντας τους Αντωνάκη, Πολυχρονίδη και Κιτσαντά διψήφιους, οι New World Fix επικράτησαν εύκολα των Black Mamba με 76-60. Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων, οι οποίοι έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά και την συντήρησαν μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά και πλην του Καριώτη που σταμάτησε στους 25 πόντους, κανένας άλλος δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στην επίθεση.

Από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι γηπεδούχοι οι οποίοι με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-11. Αντωνάκης, Κιτσαντάς και Λαδάς επωμίστηκαν το βάρος στην επίθεση την ώρα που και αμυντικά η ομάδα έκανε καλή δουλειά. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν προβλήματα στο αμυντικό τους transition, την ώρα που επιθετικά λύσεις έδωσαν οι Καριώτης και Λουκόπουλος.

Με το πόδι στο γκάζι συνέχισαν οι New World Fix με αποτέλεσμα σταδιακά να ανεβάσουν την διαφορά που στο ημίχρονο έφτασε τους 14 πόντους, 40-26. Ο Πολυχρονίδης ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 8 πόντους, με τον Κιτσαντά να προσθέτει 5 και τον Αντωνάκη να μοιράζει πάρε βάλε τελικές. Οι Black Mamba συνέχισαν να προβληματίζουν αμυντικά και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Καριώτη που σημείωσε 10 πόντους η διαφορά όλο και αυξάνονταν.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι συντηρούσαν δίχως προβλήματα διψήφια διαφορά, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +10, 53-43. Πολυχρονίδης, Κιτσαντάς και Αντωνάκης συνέχισαν την καλή τους σχέση με το αντίπαλο καλάθι,κάνοντας ευκολότερη την αποστολή της ομάδας. Οι Black Mamba στο καλύτερό τους δεκάλεπτο επιθετικά βρήκαν λύσεις από τους Καριώτη, Αλειφέρη και Λουκόπουλο, αλλά με την άμυνα να μπάζει από παντού δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ.

Ανέβασαν και πάλι ταχύτητα οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να καθαρίσουν με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη και να ολοκληρώσουν με εμφατικό τρόπο μια πολύ καλή εμφάνιση. Το τελικό 76-60 αποτυπώνει πλήρως τα όσα είδαμε στο παρκέ, με τους New World Fix να είναι πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο και δίκαια να φτάνουν στη νίκη. Οι Black Mamba κυνηγούσαν στο σκορ από το πρώτο λεπτό, το πλάνο τους δεν ακολουθήθηκε σωστά και έχοντας και βασικά επιθετικά ατού σε κακή βραδιά δεν μπορούσαν να έχουν περισσότερες απαιτήσεις από το ματς.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Αντωνάκης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καριώτης με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 12/18 βολές, μάζεψαν 38 (6-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/53 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 10/25 βολές, μάζεψαν 46 (20-26) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη.

New World Fix (Γαλανός): Αντωνάκης 22, Κιτσαντάς 13, Πολυχρονίδης 20, Τεντόμας 9, Γρηγορόπουλος 2, Γαλανός, Λαδάς 4, Δασκαλάκης 6.

Black Mamba (Μπασδάνης): Χονδρογιάννης 3, Λουκόπουλος 9, Παππάς 2, Καριώτης 25, Παζιάνος 7, Καραγιαννίδης 4, Μαρίτσας 3, Κουτετές, Αλειφέρης 7.

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα Ατωνάκη, Πολυχρονίδη, Κιτσαντά των New World Fix.

Τι δεν μας άρεσε: Η κακή αμυντική λειτουργία των Black Mamba.