Βιλτανιώτης Δημήτριος
Σπυρόπουλος Νικόλαος
Χρόνης Ηλίας
Κακαβάκης Εμμανουήλ

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Griffins έκαναν το 2/2 στο Summer League αφού επικράτησαν του Black Mamba με 81-69.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το Black Mamba ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας σκορ από τους Παππά και Μουσούλη, όμως οι Griffins απάντησαν και με τους Okungbowa και Βρύση προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο 12-17.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού η ομάδα του Μπασδάνη μ’ ένα 13-0 σερί προηγήθηκε 25-17, 6:45 πριν το ημίχρονο. Ο Μουσούλης συνέχισε να τραβάει το... κουπί στην επίθεση ενώ ο Κωνσταντίνου προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση. Η απάντηση των Griffins δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Σπυρόπουλο, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (31-29) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Okungbowa με την επανέναρξη του παιχνιδιού ανέβασε την απόδοσή του κι έτσι οι Griffins άρχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ. Ο γκαρντ των «μπλε» από σκόρερ έγινε δημιουργός κι έτσι η ομάδα του προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με 50-55. Εκτός από τον Okungbowa, οι Σπυρόπουλος, Καβακάκης και Βιλτανιώτης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως πίσω από την γραμμή των 6.75 με τους Παζιάνο, Κωνσταντίνου και Μαρίτσα, όμως θα έπρεπε να βελτιώσουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Με... σπασμένα τα φρένα συνέχισαν οι Griffins στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς με τρίποντα «βόμβες» του Βιλτανιώτη και του Καβακάκη προηγήθηκαν 60-74, 3 λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Κωνσταντίνου και Μουσούλη. Έτσι λοιπόν οι Griffins με μπροστάρη τον Okungbowa πέτυχαν 52 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 81-69.

Mvp για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουσούλης με 28 πόντους (10/19 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/8 βολές) ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σπυρόπουλος με double double και 22 πόντους (11/20 δίποντα, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα (46,5%), 5/23 τρίποντα (21,7%) και 14/18 βολές (77,8%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/66 δίποντα (40,9%), 5/19 τρίποντα (26,3%) και 12/14 βολές (85,7%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Καπαντέλης, Κωνσταντίνου 24 (2 τριπ., 12 ριμπ.), Αδαμάκης 2, Παππάς 5, Παζιάνος 3 (1), Μαρίτσας 7 (1), Κανάρης, Μουσούλης 28 (1).

Griffins (Χρόνης): Καβακάκης 10 (2), Σπυρόπουλος 22, Χρόνης 3, Δάρρας 7 (1), Χούλης, Ποταμιάνος, Okungbowa 23 (15 ριμπ., 7 ασίστ), Βρύσης 4, Βιλτανιώτης 12 (2).

Τι μας άρεσε: Με την προσθήκη του Okungbowa οι Griffins έχουν ανέβει επίπεδο και δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 37 λάθη της αναμέτρησης.