Σκάγκος Κωνσταντίνος
Μαναζής Στυλιανός
Γάτος Γεώργιος
Γεωργουλάκος Μιχαήλ

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, οι Sun City Spurs επικράτησαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των Wolves με 66-53. Καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έδωσαν τη νίκη στους Spurs που είχαν κορυφαίους τους Π. Βογιατζή με 20 και Μπαγετάκο με 14 πόντους αντίστοιχα. Οι Wolves ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο αλλά όταν κουράστηκε ο Μανωλόπουλος που σταμάτησε στους 24 πόντους σήμανε και το τέλος κάθε ελπίδας για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους με τρίποντο του Δεδεδήμου να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο, 14-13. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε απόσταση βολής από τον αντίπαλο χάρη στις προσπάθειες των Μανωλόπουλου, Καρατζά και Μεϊκόπουλου.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 26-23. Ο Π. Βογιατζής με 5 πόντους έδειξε να τραβά το κουπί στην επίθεση της ομάδας, με τον Μπαγετάκο να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια σημειώνοντας ένα τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι πιστοί στο πλάνο για αργό τέμπο, τα είχαν καταφέρει για την ώρα μια χαρά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Μανωλόπουλο, Γάτο και Γεωργουλάκο.

Στο καλύτερό τους δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό έτρεξαν το γήπεδο και σταδιακά άνοιξαν την διαφορά που στο τέλος της περιόδου έφτασε τους 14 πόντους, 47-33. Μπαγετάκος και Δεδεδήμος συνέχισαν να πυροβολούν από την περιφέρεια την ώρα που ο Π. Βογιατζής στο ανοιχτό γήπεδο έδειχνε ανίκητος. Οι Wolves δυσκολεύτηκαν στην επίθεση με τις λύσεις να λιγοστεύουν και τους Μανωλόπουλο και Γάτο να προσπαθούν να κρατήσουν την ομάδα όρθια σε ένα κομβικό σημείο του ματς.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Sun City Spurs έφτασαν στο τελικό 66-53. Πλουραλισμός στην επίθεση με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες λύσεις καθώς πλην των Μπαγετάκου και Π. Βογιατζή, οι Δεδεδήμος, Σαπουντζής και Θ. Βογιατζής έβαλαν το λιθαράκι τους ώστε η ομάδα να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Οι Wolves έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τέλος να επιστρέψουν με τρίποντα των Μεϊκόπουλου και Μανωλόπουλου αλλά προδόθηκαν από την κούραση με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Π. Βογιατζής με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανωλόπουλος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 15/34 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 9/20 βολές, μάζεψαν 38 (12-26) ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 10/25 βολές, μάζεψαν 37 (14-23) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Sun City Spurs (Φωτεινός): Βογιατζής Θ. 6, Θεοδωρακόπουλος 3, Δεδεδήμος 8, Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος 2, Πέλεχας 2, Μπαγετάκος 14, Βογιατζής Π. 20, Ξαγοράρης, Σαπουντζής 7.

Wolves (Πετρόπουλος): Σκάγκος 1, Καρατζάς 8, Γεωργουλάκος 3, Μεϊκόπουλος 9, Πετρόπουλος, Γάτος 6, Μαναζής 2, Μουστάκας, Μανωλόπουλος 24, Τύρος.

Τι μας άρεσε: Οι 19 τελικές των Sun City Spurs.

Τι δεν μας άρεσε: Πολλές οι 15 (10/25) χαμένες βολές των Wolves.