Παπαστάμος Βασίλειος
Μπαλής Νικόλαος
Τσιμοτάς Γεώργιος
Μπουραζάνης Σωκράτης (Dec16)

Οι Anaconda έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Θάνο Σοφούλη (38 π.) κατάφεραν να επικρατήσουν των Ανυπόταχτων Γαλατών με 67-72 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Development League.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Για τους Γαλάτες σκόραραν οι Ανδρικόπουλος και Μπετχαβάς ενώ για τους Anaconda οι Σοφούλης και Αλεξόπουλος (14-14). Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του δεκαλέπτου έτρεξαν ένα μικρό σερί με τους Μπουραζάνη και Μπαλή και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 14-20.

Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα και με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 11-0 (25-20). Οι «κίτρινοι» που έμειναν χωρίς καλάθι για περίπου 5 λεπτά αντέδρασαν με τρίποντες βόμβες των Μπουραζάνη και Σοφούλη για να απαντήσουν οι Γαλάτες με τρίποντα των Μπετχαβά και Μαντά. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 34-34.

Ο Σοφούλης συνέχισε να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο και έτσι οι Anaconda στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 44-54. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μετά το time out να βρουν λύσεις στην επίθεση με τον Μαντά και τον Κοντογιάννη, όμως οι «κίτρινοι» με βολές του Μπαλή διαμόρφωσαν το 51-59 του δεκαλέπτου.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες επιχείρησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Ανδρικόπουλο και Μαντά όμως ο Νίκος Αλεξόπουλος δήλωσε «παρών» στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με προσωπικούς πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Το τελικό σκορ ήταν 72-67 με τους Anaconda να παίρνουν σπουδαία νίκη.

Mvp για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαντάς με 17 πόντους (1/6 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/5 βολές) ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σοφούλης με 38 πόντους (2/10 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 7/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/38 δίποντα (47,4%), 7/30 τρίποντα (23,3%) και 10/19 βολές (52,6%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/44 δίποντα (29,5%), 12/35 τρίποντα (34,3%), 10/18 βολές (55,6%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Κοντογιάννης): Ανδρικόπουλος 13, Μαντάς 17 (4), Ζιώτας 2, Δήμας 5 (1), Μπετχαβάς 11 (2), Κοντογιάννης 15 (11 ριμπ.), Μπελίτσιος 4, Κυριάκος.

Anaconda (Σοφούλης): Μπουραζάνης 14 (2), Μπαλής 3, Τσιμοντάς, Αλεξόπουλος 11 (1 τριπ., 15 ριμπ.), Παπαστάμος 6 (10 ριμπ.), Φίλιος, Σοφούλης 38 (9).

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα του Θάνου Σοφούλη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 40 λάθη της αναμέτρησης.