Κύρκος Στέφανος
Παπαζαφειρόπουλος Γεώργιος
Νικολαίδης Ιωάννης
Πατάγιας Βασίλειος

Ένα πανέμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε ανάμεσα σε LA Barbers και Γιουγκοπιάστηκα με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο στα χέρια τους έχοντας σε φανταστική μέρα τον Γιάννη Νικολαΐδη! Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κάρβουνο Περιστερίου το βράδυ της Κυριακής στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Development Summer League.

Μπορεί η Γιουγκοπιάστηκα να άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Παπαγεωργίου όμως οι Barbers απάντησαν με σερί 10-0 μέσα σε δύο λεπτά και πήραν διαφορά εφτά πόντων (10-3). Η Γιουγκοπιάστηκα βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια με τον Πατάγια αλλά και στο low post με τον Νικολαΐδη και πέρασε μπροστά στο σκορ με επιμέρους σκορ 18-6 μέσα σε έξι λεπτά κλείνοντας ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο (16-21).

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με σερί 10-3 πήραν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης (26-24) θυμίζοντας πολύ το καλό τους ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο υπολειπόμενο διάστημα και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν με τους Barbers να σημειώνουν έξι πόντους και τη Γιουγκοπιάστηκα πέντε (32-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα το έπαιρνε πότε η μία ομάδα και πότε η άλλη με τους Barbers να μπαίνουν και πάλι καλύτερα και να κάνουν το σκορ 40-36 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Η Γιουγκοπιάστηκα ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα (40-40) και ισόπαλες βάδισαν οι δύο ομάδες μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου (46-46). Η Γιουγκοπιάστηκα όμως με καλάθι του Πατάγια έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ανακτώντας τα ηνία της αναμέτρησης.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 7-2 δημιούργησαν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά κάνοντας το σκορ 48-55. Άμεση ήταν η αντίδραση των «Μπαρμπέρηδων» που με πρωταγωνιστή τον Χρυσοβέργη έτρεξαν σερί 10-2 και πήραν προβάδισμα ενός πόντου (58-7) με τρία λεπτά να μένουν ως το τέλος. Με δίποντο του Σακαρέλου και ζευγάρι βολών του Νικολαΐδη το σκορ έγινε 58-61, ο Χρυσοβέργης μείωσε με δικό του Καλάθι γράφοντας το τελικό 60-61 όμως υπήρχε χρόνος για να διεκδικήσουν τη νίκη οι Barbers όμως δεν έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο και έτσι χάρισαν τη νίκη στη Γιουγκοπιάστηκα.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Χρυσοβέργης που σημείωσε 19 πόντους με 5/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 18 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Καλύτερος για τους νικητές ήταν ο Νικολαΐδης που σημείωσε 24 πόντους με 10/15 δίποντα, 4/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 32% (17/53), 22% στα τρίποντα (4/18), 56% από τη γραμμή των βολών (14/25), μάζεψαν 42 ριμπάουντ (17 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, έκαναν 6 μπλοκ και 14 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 44% (20/45), 29% στα τρίποντα (5/17), 40% από τη γραμμή των βολών (6/15), μάζεψαν 43 ριμπάουντ (12 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 13 λάθη.

LA Barbers: Ντάλας 11 (1), Σ. Μαρμαρινός 2, Τσαπλές 5, Ποϊράζης, Χρυσοβέργης 19 (1), Σαρηγιάννης 1, Ε. Μαρμαρινός 19 (1), Βέκκος 3 (1).

Γιουγκοπιάστηκα: Παπαζαφειρόπουλος 2, Κύρκος 1, Πατάγιας 12 (2), Νικολαΐδης 24, Παπαγεωργίου 10 (3), Γιαννόπουλος, Κοέν 6, Σακαρέλος 6.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ντέρμπι διαφήμιση για το Basketaki με πολλή ένταση και πολλές ανατροπές.

Τι δε μας άρεσε: Το φάουλ που δεν έκαναν ποτέ οι Barbers για να σταματήσουν το χρόνο και να διεκδικήσουν τη νίκη.