Κιουμουσιπρίκογλου Γεώργιος
Καρανδρεάς Δημήτριος
Σαλβάνος Νικόλαος
Χρονόπουλος Νικόλαος

Με τους Κώστα Μπαρμπέρη και Άγγελο Γεωργακόπουλο να πετυχαίνουν 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα, αλλά και τους Χαλτούπη, Γκίκα και Pecani να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά, η G-Vana πήρε την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο της D2-League, επικρατώντας εύκολα των City Titans με 58-40 στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο η G-Vana έδειξε τα δόντια της και με τους Γκίκα (7π), Pecani (4π) και Γεωργακόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκε με 17-8 . Ο Καρανδρέας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των «Τιτάνων» με τους 6 πόντους που σημείωσε, ενώ ένα δίποντο είχε ο Στεργιανός.

Μέχρι 2:15 για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι City Titans παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής, 24-18, χάρη σε νέους 5 πόντους του Καρανδρέα και τρίποντες βόμβες των Γεωργίου – Χρονόπουλου. Ωστόσο, στο φινάλε του ημιχρόνου οι «Τζαμαϊκανοί» πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Μπαρμπέρη, άλλους τόσους του Μπαρμπέρη και 4 του Pecani, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά, 31-21.

Με συνοπτικές διαδικασίες και εκπληκτικό 11-1 σερί στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Μπαξεβάνη έφτασε στο +20, 42-22, καθαρίζοντας έτσι το παιχνίδι. Ασταμάτητος ο Μπαρμπέρης πέτυχε ακόμη 5 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χαλτούπη με 4. Προσπάθησαν στη συνέχεια της τρίτης περιόδου να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι, ρίχνοντας την διαφορά στους 14, 43-29, με τον Καρανδρέα να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, πετυχαίνοντας ακόμη 6 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της και με τους Λιαδή, Γεωργακόπουλο και Μπαρμπέρη να εκτελούν από τα 6,75μ, αλλά και τον Χαλτούπη να σκοράρει 4 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 58-40. Στον αντίποδα, για τους «Τιτάνες» στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε η τριπλέτα Καρανδρέα – Πασσά – Χρονόπουλου, με τον καθένα να έχει 3 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα στο Athens Sports Hall 58-40 και πρώτη νίκη για την G-Vana!

Οι γηπεδούχοι είχαν στο τέλος του αγώνα 11/17 βολές (64,7%), 13/45 δίποντα (28,8%) και 7/28 τρίποντα (25%). Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές (40%), 12/37 δίποντα (32,4%) και 4/28 τρίποντα (14,3%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος της G-Vana ο Μπαρμπέρης με 13 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα (50%) και 3/5 τρίποντα (60%). Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των City Titans ο Καρανδρέας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές (50%), 8/14 δίποντα (57,1%) και 0/4 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, σέρβιρε 1 έτοιμο καλάθι, έκλεψε 1 φορά και έκανε 7 λάθη.

G-Vana (Μπαξεβάνης): Pecani 7 (5 ριμπ, 3 ασίστ, 1 τάπα), Τσατσαλής (5 ριμπ, 2 ασίστ, 2 τάπες), Χαλτούπης 8 (5 ριμπ, 1 ασίστ), Γεωργακόπουλος 11 (3 τριπ, 1 ασίστ, 3 κλεψ), Γκίκας 7 (5 ριμπ, 2 ασίστ, 3 κλεψ), Μπαρμπέρης 13 (3), Λιαδής 3 (1 τριπ, 6 ριμπ, 1 κλεψ), Ψωμιάδης (1 ασίστ, 1 κλεψ), Χρήστου 6 (8 ριμπ, 2 κλεψ), Μαχλάς 3 (10 ριμπ)

City Titans (Σαλβάνος): Πασσάς 3 (1), Χρονόπουλος 6 (2 τριπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ), Καρανδρέας 20, Γεωργίου 3 (1), Χαλιωρής 4 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Στεργιανός 2 (5 ριμπ), Κιουμουσιπρίκογλου 2 (1 κλεψ), Σαλβάνος (11 ριμπ)

Τι μας άρεσε: Τόσο το ομαδικό μπάσκετ που έπαιξε η G-Vana, όσο και η συνεχής βελτίωση των «Τιτάνων», που αργά ή γρήγορα θα σπάσουν το ρόδι!

Τι δεν μας άρεσε: Το bulling που δέχεται ο Pecani από τους συμπαίκτες του! Φήμες λένε πως ετοιμάζει βαλίτσες για ομάδα ανώτερης κατηγορίας...