Χαρακτινός Μάκης
Γαλανόπουλος Νικόλαος
Κατσαρός Παντελής
Οικονόμου Ελευθέριος

Με τον Δημήτρη Μαρφαντά να σημειώνει τρίποντο "μαχαιριά" στο 73-71, οι West Kings επικράτησαν των Mad Frogs με 84-74. Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ, με τις άμυνες απούσες και τελικό νικητή το συγκρότημα του Ηλία Γανωτή. Οι Mad Frogs επέστρεψαν από το -21 του ημιχρόνου έχασαν ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσια και ο captain των Kings τους τιμώρησε με τρίποντη βόμβα.

Run n' Gun το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-17. Ο Χαρακτινός τα έβαζε από παντού και μαζί με τους Οικονόμου, Γαλανόπουλο και Χριστοδούλου έκαναν τον Ηλία Γανωτή να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για τα όσα έβλεπε στην επίθεση της ομάδας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τους Μιλπάνη, Αντωνάτο και Παπακωνσταντίνου αλλά τα κενά στην άμυνα έχριζαν άμεσης λύσης.

Στο πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο οι West Kings σκόραραν 29 πόντους εκτοξεύοντας την διαφορά στο ημίχρονο στους 21 πόντους, 53-32. Χάρμα οφθαλμών οι Kings με τους Χαρακτινό, Μαργέλλο, Γαλανόπουλο και Κατσαρό να κάνουν ομορφιές στο παρκέ. Οι Mad Frogs δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον γρήγορο ρυθμό του αντιπάλου και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Μιλπάνη, Αδαμόπουλου και Γιαννόπουλου, η διαφορά είχε ξεφύγει.

Μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος της περιόδου την  διαφορά στους 8 πόντους, 65-57. Ο Σταματελόπουλος ανέβασε την απόδοσή του και μαζί με τους Παπακωνσταντίνου, Μιλπάνη και Περδικομάτη έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα, έπαιξαν άμυνα με τα μάτια εξοργίζοντας τον Ηλία Γανωτή που έβαλε τις φωνές στους παίκτες του ώστε να παρουσιαστούν συγκεντρωμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το καλύτερο για το τέλος μας κράτησαν οι δύο ομάδες καθώς οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 73-71, 3 λεπτά πριν το τέλος και μάλιστα έχασαν ευκαιρία με τον Σταματελόπουλο να φεύγει στο ανοιχτό γήπεδο να φέρουν το ματς στα ίσια. Την χαμένη ευκαιρία δεν την άφησε ατιμώρητη ο μπόμπερ των Kings Δημήτρης Μαρφαντάς ο οποίος με κρύο αίμα σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση, με το τελικό 84-74 να έρχεται δυσκολότερα απ' όσα μας έδειξαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Χαρακτινός με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιλπάνης με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 19/61 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 9/13 βολές, μάζεψαν 46 (18-28) ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές ενώ υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/38 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 5/12 βολές, μάζεψαν 45 (6-39) ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Mad Frogs (Αντωνάτος): Σταματελόπουλος 14, Περδικομάτης 7, Αντωνάτος 14, Γιαννόπουλος 8, Μιλπάνης 18, Αδαμόπουλος 6, Παπακωνσταντίνου 7, Αναγνωστόπουλος.

West Kings (Γανωτής): Μαρφαντάς 6, Κουρούβανης, Γαλανόπουλος 6, Χριστοδούλου 11, Οικονόμου 12, Κατσαρός 2, Μαργέλλος 23, Χαρακτινός 24.

Τι μας άρεσε: Τα προσόντα του ως γνήσιος killer έδειξε ο Δημήτρης Μαρφαντάς στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη καθαρού μυαλού των Mad Frogs στο τελευταίο δεκάλεπτο που τους στέρησε την δυνατότητα να πραγματοποιήσουν μια τεράστια ανατροπή.