Ζαχαρόπουλος Χάρης
Κορρές Νικόλαος
Κριμήτσος Κωνσταντίνος
Θωμάς Παναγιώτης

Οι Anaconda μπορεί να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο (24-45), μπορεί να μην έπαιξαν τόσο καλά, όσο μας έχουν συνηθίσει, ωστόσο χάρη στο εξαιρετικό τους δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς και να επικρατήσουν των Pink Flamingos με 73-68. Ο αγώνας διεξήχθη στο Μαζαράκη στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Basketaki Cup.

Οι Pink Flamingos ήθελαν μόνο νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση κι έτσι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ. Με τρίποντα των Κριμήτσου, Τουρή και Ζαχαρόπουλου αλλά και δίποντα του Πάλλα οι Flamingos προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-23. Οι Anaconda σκόραραν με το γνωστό δίδυμο (Σοφούλης – Αλτσαντζής) όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Κορρέ, Ζαχαρόπουλο, Πάλλα και Θωμά διαμόρφωσαν το υπέρ τους 24-45 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Οι Anaconda που ασχολήθηκαν περισσότερο με τον διαιτητή παρά με το παιχνίδι είδαν τον αντίπαλο να παίρνει μια διαφορά ασφαλείας.

Οι Anaconda άκουσαν με προσοχή τον κόουτς Αντωνόπουλο στην ανάπαυλα και αποφάσισαν στο τρίτο δεκάλεπτο να κάνουν την… αντεπίθεσή τους. Με μπροστάρη τον Θάνο Σοφούλη και άξιους συμπαραστάτες τους Αλτσαντζή και Χατζησμάλη, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 41-51, 4:20 πριν το δεκάλεπτο. Οι Pink Flamingos απάντησαν με δίποντα των Πάλλα – Τουρή και τρίποντο του Δούνη, όμως άρχισαν να νιώθουν την πίεση του αντίπαλου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σολωμού να προηγείται με 45-58.

Η… αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Αντωνόπουλου «έσφιξε» την άμυνά της, έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 28-10, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 78-63. Ολικό black out έπαθαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αποφάσισαν από πολύ νωρίς να πάνε σε μεγάλες επιθέσεις και εν τέλει το πλήρωσαν. Με τη νίκη αυτή οι Anaconda έκαναν το 3/3 στον όμιλο και προκρίθηκαν στους «64» του Basketaki Cup ενώ οι Pink Flamingos έμειναν εκτός συνέχειας.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Αλτσαντζής με double double και 26 πόντους (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 10 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάλλας με 26 πόντους (10/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 6/6 βολές). Οι Anaconda είχαν 8/29 δίποντα (27,6%), 12/32 τρίποντα (37,5%) και 21/29 βολές (72,4%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι Flamingos είχαν 18/38 δίποντα (47,4%), 8/27 τρίποντα (29,6%) και 8/12 βολές (66,7%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Anaconda (Αντωνόπουλος): Γκατζιάς 2, Μπουραζάνης, Πατίρης 2, Μπαλής, Ζίγκιρης 3 (1), Αλεξόπουλος, Παπαστάμος, Κανελλόπουλος 2, Χατζησμάλης 17 (2), Δριβέλος, Αλτσαντζής 26 (4), Σοφούλης 21 (5).

Pink Flamingos (Σολωμός): Πάλλας 26, Τουρής 8 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Σολωμός 2, Δούνης 3 (1), Θωμάς 5 (1), Ζαχαρόπουλος 15 (2), Κριμήτσος 6 (2), Κορρές 3 (1).

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα Σοφούλη – Αλτσαντζή – Χατζησμάλη των Anaconda. Βγήκαν μπροστά όταν η ομάδα τους είχε ανάγκη και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Τι δεν μας άρεσε: Το black out των φιλοξενούμενων στο τέταρτο δεκάλεπτο.